لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
اسپوروتریکوز - Sporotrichosis
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

اسپوروتريکوز (به انگليسي: Sporotrichosis) عبارت است از يک بيماري قارچي که عامل آن اسپوروتريکوز شنکي (Sporothrix schenckii) است. عفونت قارچي باعث ايجاد زخم و آبسه در پوست مي‌گردد اگرچه ممکن است ريه، استخوان و مغز را نيز درگير سازد. مزرعه‌داران و باغداران بيشتر آلوده مي‌شوند به خصوص باغبانان گل سرخ (rose-gardeners). اسپوروتريکوز سرايت فرد به فرد ندارد و در مردان شايع‌تر است.
 
اين بيماري سير کندي دارد و اولين علائم حدود سه هفته بعد از تماس با قارچ ظاهر مي‌شوند. بيماري سه فرم باليني دارد:
  1. پوستي : شايعترين شکل است. تظاهرات پوستي به شکل ندول کوچک، قابل حرکت و بدون درد در محل ورود عفونت (معمولاً انگشتان دست يا ساعد) يا در امتداد عروق لنفاوي تخليه‌کننده ناحيه ظاهر مي‌شود. ندول صورتي تا ارغواني بوده در صورت عدم درمان بزرگتر شده حالت تاول يا زخم مزمن پيدا مي‌کند.
  2. ريوي : فرم تنفسي که شايعترين علامتش سرفه خلط دار است.
  3. منتشر: بيماري در تمام بدن منتشر شده استخوانها، مفاصل و مغز را درگير مي‌سازد.

علائم

آزمون‌هاي تشخيصي مي‌توانند شامل بررسي آنتي بادي و کشت آزمايشگاهي چرک حاصل از ضايعات (خلط، مايع مفصلي و مايع مغزي نخاعي) باشند.

درمان

معمولاً با درمان در عرض 2-1 ماه پس از بهبود ضايعات قابل علاج است ولي ممکن است بهبودي 7-6 ماه طول بکشد. ميزان کشندگي در فرم منتشر در افراد با ضعف ايمني، بالا است. درمان با داروهاي ضد قارچ مثل فلوکونازول، ايتراکونازول و آمفوتريسين B است. در موارد بروز ندولهاي حفره دار در ريه و استخوان گاه جراحي ضروري است.