لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
کزاز - Tetanus
نام های دیگر: lockjaw،تتانوس
 • معرفی
 • علائم
 • درمان

معرفی

کُزاز يا تتانوس (به انگليسي: Tetanus) نوعي بيماري عفوني است که به سبب سم باکتري بي‌هوازي گرم‌مثبت کلوستريديوم تتاني پديد مي‌آيد و به دليل انقباض‌هاي دردناک دايمي ماهيچه‌هاي اسکلتي و حملات مشخص است. باکتري کلوستريديوم تتاني در گرد و خاک قالي که به وسيله کفش آلوده مي‌شود و مخصوصاً در خاک مزارع و باغچه‌ها و کوچه‌ها و اصطبل‌ها يافت مي‌شود و از طريق زخم به بدن راه مي‌يابد.
 
علل
باکتري‌ها (کلستريديوم تتاني‌) که تقريباً همه جا، بويژه در خاک، کود و گرد و غبار وجود دارند. باکتري‌ها ممکن است از طريق هر گونه شکاف در پوست از جمله سوختگي‌ها يا زخم‌هاي سوراخ شده وارد شوند. سموم حاصل از باکتري‌ها به اعصابي مي‌روند که انقباض عضلات را کنترل مي‌کنند و باعث اسپاسم عضلاني و تشنج مي‌گردند.
 
عوامل تشديد کننده بيماري
 • ديابت شيرين
 • سن بالاي 60 سال
 • انجام ندادن واکسيناسيون يادآوري روزآمد شده عليه کزاز
 • هواي گرم و مرطوب
 • مکان‌هاي شلوغ يا غيربهداشتي به ويژه در مورد نوزادان متولد شده از مادران واکسينه نشده
 • استفاده از مواد مخدر خياباني که با سوزن‌ها و سرنگ‌هاي ناپاک تزريق مي‌شوند.
 • سوختگي‌ها، زخم‌هاي جراحي و زخمهاي پوستي باز در مکان‌هاي با آلودگي زياد
 
پيشگيري
درمان در استرس، کم اثر و ناکارا مي‌باشد. کزاز ممکن است علي‌رغم درمان، کشنده باشد. در ايالات متحده با حدود 100مورد بروز سالانه بيماري جزء بيماري‌هاي نادر محسوب مي‌شود. تعداد کمي از بيماران نهايتاً مي‌ميرند. بهترين راه مقابله با کزاز پيشگيري است. براي پيشگيري واکسيناسيون را بر ضد کزاز انجام دهيد. اين امر شامل 3 بار واکسن زدن است که در 2 ماهگي شروع مي‌شود و با دوزهاي يادآور در 18 ماهگي، 5 سالگي و سپس هر 10 سال ادامه مي‌يابد. ممکن است در هنگام آسيب يک دوز يادآور ديگر لازم باشد.
واکسن کزاز
شبه سم کزاز، سم کزاز غير فعال شده در فرم آلدئيد است که جهت افزايش قدرت آنتي ژنيک در نمک آلومينوم جذب سطحي شده‌است. اين ماده پايدار است و مي‌تواند حرارت اتاق را براي ماهها و حرارت 37 درجه را براي چند هفته بدون کاهش قابل توجهي در قدرت تحمل نمايد. اين ماده باعث توليد نوع خاصي از ضد سم مي‌شود که سم را خنثي مي‌کند. ضد سمي که توسط واکسيناسيون مادر از طريق بند ناف به جنين منتقل مي‌شود و مي‌تواند از کزاز نوزادي جلوگيري نمايد.
 
پيشگيري از کزاز نوزادان
برنامه مناسب براي محافظت نوزادان بر عليه بيماري کزاز از طريق ايمنسازي مادران آنها بستگي به سابقه ايمنسازي در بين زنان دارد. زماني که زنان در سن باروري قبلاً توسط واکسن شبه کزاز در دوران کودکي و يا بلوغ ايمن نشده‌اند استفاده از جدول واکسيناسيون شبه کزاز براي زنان در سنين باروري از بيشترين اهميت برخوردار است. هر کشور بايستي گروه سني زنان در سنين باروري را بر اساس الگوهاي باروري محلي و وجود منابع تعيين کند. در آينده زنان بيشتري در سنين باروري مدرک دال بر دريافت واکسن کزاز در اوايل کودکي يا سنين مدرسه را دارا خواهند بود.

علائم

علايم اوليه بيماري کزاز ناراحتي و بي‌خوابي است. به زودي عضلات فک و زبان تشنج پيدا مي‌کند و بيمار قدرت باز کردن دهان را براي حرف زدن نداشته و جويدن غير ممکن مي‌شود. به دنبال تشنج عضلات فک و زبان، عضلات سر و صورت، گردن، ساعد، دست و پا و بالاخره کمر نيز متشنج مي‌شود. تشنج عضلات صورت سبب پيدايش قيافه خندان به نام لبخند کزازي و تشنج عضلات کمر موجب خميدگي آن به جلو مي‌شود. اين تشنجات دردناک هستند. تب مختصر در حدود 38 درجه‌است.
بيماري کزاز از چند روز تا چند هفته طول مي‌کشد و بالاخره تشنج عضلات تنفسي باعث مرگ بيمار مي‌شود. معالجه با سرم ضد کزاز در صورتي موثر است که سم ميکروب به سلول‌هاي عصبي نرسيده باشد. بعلاوه عضلات قفسه سينه، شکم و پشت نيز ممکن است دچار گرفتگي شوند. گرفتگي شديد عضلات تنفسي منجر به تنفس مشکل براي بيماران مي‌گردد. علائم و نشانه‌هاي کزاز در هر زماني (چند روز تا چند هفته) بعد از صدمه ظاهر مي‌شوند. دوره کمون براي اين بيماري بين 5 روز تا 15هفته مي‌باشد. ميانگين دوره نهفتگي 7 روز مي‌باشد.

درمان

وجود يک زخم عميق و کثيف در حالي که شما حداقل در 5 سال گذشته دوز يادآور کزاز را دريافت نکرده‌ايد و يا وضعيت واکسيناسيون خود مطمئن نيستيد. وجود هر گونه زخم در حالي که شما طي 10 سال گذشته دوز يادآور کزاز را دريافت نکرده‌ايد. درمان شامل مصرف يک ضد سم نظير TIG مي‌باشد. هر چند ضد سم تنها مي‌تواند سموم غير متصل به بافت عصبي را خنثي نمايد. پزشک ممکن است براي مقابله با باکتري کزاز آنتي بيوتيک خوراکي يا تزريقي تجويز کند. همچنين تجويز واکسن کزاز، از عفونت آتي با کزاز جلوگيري مي‌نمايد. عفونت کزاز نيازمند يک دوره طولاني درمان در يک مرکز بهداشتي مي‌باشد. داروهايي جهت آرام بخشي و فلج عضلاني تجويز مي‌شوند که در اين صورت شما نيازمند روشهاي حمايتي از مجاري هوايي مي‌باشيد. درمان معمولا شامل سه حالت زير است:
 • آزمون‌هاي تشخيصي مي‌توانند شامل بررسي‌هاي خوني و کشت در آزمايشگاه باشند.
 • بستري شدن در يک اتاق تاريک و ساکت. درمان ممکن است شامل استفاده از لوله‌هاي تنفسي، تأمين مايعات داخل وريدي و داروها باشد.
 • جراحي براي برداشتن بافت دچار عفونت
اکثر موارد بيماري کزاز شديد بوده و علي‌رغم درمان منجر به مرگ مي‌گردد. مرگ اغلب در اثر انقباض مجاري هوايي، عفونت‌هاي تنفسي و اختلال در سيستم عصبي خودکار رخ مي‌دهد. سيستم عصبي خودکار قسمتي از سيستم عصبي است که کنترل عضلات قلبي، عضلات غير ارادي و غدد را بر عهده دارد. بيماران بهبود يافته از کزاز گاهي به مشکلات رواني مبتلا مي‌شوند و به مشاوره روانپزشکي نيازمند مي‌گردند.