علائم و درمان بیماری اسپروی تروپیکال چیست

اسپروی تروپیکال - Tropical sprue
سوءجذب گوارشی گرمسیری،اسپروی گرمسیری
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

بیماری اسپروی تروپیکال چیست

سوءجذب گوارشی گرمسیری یا اسپروی گرمسیری(tropical sprue) نشانگان سوءجذبی گوارشی است که احتمالاً به دلیل کمبود تغذیه توأم با عفونت ایجاد می‌شود و به‌صورت بومی در کشورهای گرمسیری و نیمه‏‌گرمسیری وجود دارد و طی آن پرزهای روده باریک مسطح می‌شوند.

علائم بیماری اسپروی تروپیکال

اسهال ، استئاتوره ، دردهای شکمی ، کاهش وزن و خستگی. بیمار احتمالاً کمبود ویتامینهای A ، B12 ، D ، K و فولات را دارد از این رو علائم این کمبودها مانند کم خونی مشاهده می‌شوند.
نشانگان سوءجذب بسته به نقص خاص و ماده مغّذی‌ای که کمبود آن وجود دارد، متفاوت است. به‌طور معمول ناراحتی‌های شکمی، نفخ، پرگازی شکم؛ مدفوع چرب و بدبو، کاهش وزن، ضعف و خستگی وجود دارد. چربی‌ها اغلب جذب نمی‌شوند و این مسئله منجر به سوءجذب چهار ویتامین محلول در چربی (K، E، D، A) می‌گردد. کمبود ویتامین K منجر به ایجاد گرایش به خونریزی می‌شود. سوءجذب ویتامین D قابلیت استفاده از کلسیم و منیزیم را کاهش می‌دهد و به این ترتیب درد استخوانی ممکن است یکی از علائم سوءجذب شدید باشد. اختلال در جذب آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 منجر به کم‌خونی، ضعف و کاهش وزن می‌شود.

نحوه درمان اسپروی تروپیکال

درمان با تتراسیکلین ، کوتریموکسازول (برای سه تا شش ماه) ومکملهای ویتامین B12 و فولیک اسید است.
روش برخورد پزشک با سوءجذب بستگی به علت زمینه‌ای دارد که باید از طریق آزمایش‌های خون و مدفوع و اغلب نمونه‌برداری از روده، تعیین نگردد. درمان شرایط زمینه‌ای و پرکالری همراه با مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی نیز اغلب توصیه می‌شود. در بیماری سلیاک باید با دفع زیاد از موداد عذائی حاوی گلوتن (آرد و بسیاری از فرآورده‌های غلات) اجتناب کرد. در کمبود لاکتاز که حدود یک‌چهارم کلیه بزرگسالان به آن مبتلا می‌شوند، پرهیز از شیر و محصولات آن اسهال و پرگازی شکم را برطرف می‌کند. در سوءجذب مزمن مناطق استوائی، و بیماری ویپل (هر دو از طریق نمونه‌برداری از روده تشخیص داده می‌شوند) مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است توصیه شود. در بیماری‌های لوزالمعده ممکن است با تجویز آنزیم‌های لوزالمعده سوءجذب اصلاح شود.