لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
کهیر - Urticaria
نام های دیگر: Hives
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

کَهير (به انگليسي: urticaria) واکنش آلرژيک حاد يا مزمن به شکل ورم‌دانه‌هاي گرد سرخ بر روي پوست که با خارش شديد همراه است . کهير آماس و ورمي است در پوست بدن که شبيه به آماسي که از برخورد گزنه پديد مي‌آيد.
کهير بيماري کوتاه‌مدتي است که با سرخي پوست و خارش بسيار در تمام بدن همراه است. اين عارضه پوستي به صورت دانه‌هاي کوچک صورتي‌رنگ يا به شکل برجستگي‌هاي وسيعتر و گاهي به صورت تاول ديده مي‌شود و با خارش شديد همراه است.
کهير معمولاً بر اثر واکنش بدن در برابرآزاد شدن مواد هيستاميني يا ترکيباتي نزديک به هيستامين پديد مي‌آيد.
 
عوامل
موادي از قبيل آجيل، شکلات، ماهي، گوجه فرنگي، تخم مرغ، توت فرنگي، شير و افزودني‌هاي غذايي و ميوه‌هاي تازه به‌ويژه مرکبات و داروهايي از قبيل پادزيست‌ها (آنتي‌بيوتيک‌ها) مانند پني‌سيلين، مسکن‌ها مثل آسپيرين، کدئين، ايندومتاسين، خواب‌آورها، ويتامينها و تقريباً هر نوع دارويي مي‌تواند ايجاد کهير کند. مصرف مداوم آسپيرين مي‌تواند ايجاد کهير مزمن بکند.
حلزون، ماهي، آجيل، تخم مرغ و شير از شايعترين حساسيت‌زاها هستند که خوردن آن‌ها مي‌تواند باعث پديد آمدن کهير بشود.
در يک سوم موارد کهير علت مشخصي يافت نميشود (ايديوپاتيک). تراوش مايع پلاسماي خون از درون رگ‌ها به فضاي ميان‌بافتي در پوست باعث کهير زدن مي‌شود . يک عامل شيميايي که هيستامين ناميده مي‌شود از ياخته‌هاي ويژه‌اي در پوست بنام ماست‌سل‌ها که در پيرامون رگ‌ها قرار دارند ترشّح مي‌شود و باعث گشاد شدن رگ‌ها و بازشدن فضاهاي ميان‌ياخته‌اي در آن‌ها و به‌دنبال آن خروج مايع از درون رگ‌ها مي‌شود.
 
در بيشتر بيماران، کهير بي‌ضرر بوده و هيچ علامت پايداري بر جاي نمي‌گذارد. کهير حاد مي‌تواند کمتر از يک تا 6 هفته به طول بينجامد، در حالي که کهير مزمن بيش از 6 هفته طول مي‌کشد و گاهي نيز ماه‌ها و سال‌ها ادامه مي‌يابد.
بيماري کهير در تمام سنين مشاهده مي‌شود و مردان و زنان به طور تقريبي به نسبت برابر به اين بيماري دچار مي‌شوند. مصرف داروهاي ضدهيستامين مي‌تواند در درمان کهير سودمند باشد. علائم شايع کهير جوش‌هاي خارش‌دار است که اين جوش‌ها متورم شده و تبديل به ضايعات صورتي يا قرمز رنگ مي‌شوند. اين ضايعات کهيري حاشيه کاملاً مشخص دارند و مسطح هستند. قطر آنها يک تا 5 سانتيمتر است. ضايعات کهيري سريعاً به يکديگر مي‌پيوندند و پلاک‌هاي بزرگ و مسطح به رنگ پوست تشکيل مي‌دهند. اين ضايعات کهيري يا پلاک‌ها مرتباً تغيير شکل مي‌دهند و ممکن است در عرض چند دقيقه يا چند ساعت ناپديد شده و دوباره ظاهر شوند. تغييراتي به اين سرعت مشخص کهير است. در واقع کهير بيماري شايعي است که 10 تا 20 درصد مردم در طول زندگي خود حداقل يک بار دچار حمله آن مي‌شوند.
 
کهير در اطراف چشم، لب و دستگاه تناسلي ورم شديد ايجاد مي‌کند که در اين حال، ظاهر ضايعات ناراحت کننده است ولي با درمان معمولاً ظرف 24 ساعت برطرف مي‌شود.
معمولاً هر حمله کهير در عرض چند روز تا چند هفته خود به خود فروکش مي‌کند اما ممکن است اين بيماري سال‌ها طول بکشد.
 
انواع کهير
کهير حاد، کهيري است که کمتر از 6 هفته طول کشيده باشد. در اکثر موارد تعيين علت اين نوع کهير آسان بوده و با رفع اين علت کهير بهبود مي‌يابد. از اصلي‌ترين علت‌هاي ايجاد کهير مي‌توان به مواد غذايي مانند آجيل، شکلات، ماهي، گوجه فرنگي، تخم مرغ، توت فرنگي، شير و افزودني‌هاي غذايي و ميوه‌هاي تازه بخصوص مرکبات و داروها از قبيل: آنتي بيوتيک‌ها مثل پني‌سيلين، مسکن‌ها مثل آسپيرين، کدئين، ايندومتاسين، خواب‌آورها، ويتامين‌ها، ملين‌ها و عفونت‌ها شامل نيش حشرات؛ گاه بيماري‌هاي داخلي مثل بيماري تيروئيد، محرک‌هاي فيزيکي مثل فشار، سرما و نور خورشيد نيز از عوامل ديگر ايجاد کهير هستند.
کهير مزمن، کهيري است که بيش از 6 هفته طول بکشد. تشخيص علت اين نوع کهير بسيار مشکل است و فقط در تعداد خيلي کمي از بيماران مي‌توان به علت آن پي برد. هيچ آزمايش تشخيصي اختصاصي براي اين نوع کهير وجود ندارد.
اما در کهير فيزيکي؛ حملات مکرر کهير در افراد مي‌تواند ناشي از تماس عوامل فيزيکي مثل نور آفتاب، سرما، گرما، آب، تعريق و فشار موضعي باشد. معمولاً در اين حالت بيماران خود متوجه عامل ايجادکننده مي‌شوند.
 
ارتباط استرس با کهير
استرس‌هاي روحي و افسردگي باعث تشديد بيماري کهير مبتلايان مي‌شود و موجب افزايش خارش و گسترش آن مي‌شود.

علائم

بعضي از کهيرها بر اساس دلايل ثانويه ايجاد مي‌شوند ;کهير ناشي از عوامل محيطي مانند سرما، آب سرد و آفتاب جزو اين گروه هستند. نشانه‌هاي اين کهير عبارتند از:قرمزي پوست، تورم و خارش دار شدن سطح پوست. روش ساده‌اي براي تشخيص اين نوع کهيرها وجود دارد ; معمولاً با فشار ملايم توسط نوک انگشتان قرمزي پوست برطرف مي‌شود و سفتي قابل لمس حس نمي‌شود. همچنين به محض کاهش فشار، دوباره قرمزي ظاهر مي‌شود. معمولاً ضايعه‌هاي کهير پس از 48 ساعت برطرف مي‌شوند و کمتر کهيري وجود دارد که در يک نقطه ثابت بيش از چند روز باقي بماند. نوع ديگري از کهيرها در اثر فشارها به وجود مي‌آيند ; براي مثال فشار کش جوراب موجب ايجاد کهير در زير آن مي‌شود. اگر کهير در اثر فشار ايجاد شده است از پوشيدن لباس‌هاي تنگ خودداري کنيد کهير ناشي از سرما نيز آزمايش آسان و ساده‌اي دارد. تکه‌اييخ را براي مدتي روي پوست قرار دهيد، سپس آن را برداريد. اگر نشانه‌هاي کهير ظاهر شد به کهير مبتلا شده‌ايد. به طور کلي درمان اين کهيرها جلوگيري از رويارويي با عامل ايجاد کننده است ; يعني بايد کاملاً در برابر سرما از خود محافظت کنيد.

درمان

بهترين درمان کهير شناسايي عامل مسوول و اجتناب از تماس مجدد با آن است. تغيير محل زندگي براي يک تا 2 هفته گاهي باعث بهبود کهير مي‌شود.
افرادي که مبتلا به کهير هستند بايستي مواردي را رعايت کنند، مثلاً حذف برخي از مواد غذايي مثل آجيل، موز، توت فرنگي، پياز، گوجه فرنگي، بادمجان، تخم مرغ، مرکبات، شير، ماهي، پنير، ادويه، مواد رنگي (نوشابه ژله آدامس بستني)، غذاهاي حاوي مواد محافظ (کنسرو، سوسيس و کالباس، مربا، ترشي، مايونز) قطع مصرف داروهايي که لزومي به مصرف آن نيست مانند مسکن‌ها، ويتامين‌ها و ملين‌ها نيز در درمان آن موثر است. خنک کردن پوست معمولاً باعث تخفيف و گرما باعث بدتر شدن خارش مي‌شود لذا از گرماي زياد و حمام داغ پرهيز شود. داروهاي موضعي مثل کرم‌ها و لوسيون‌ها تاثيري در درمان کهير ندارند؛ معمولاً براي کنترل کهير داروهاي آنتي‌هيستامين و کورتون خوراکي يا تزريقي تجويز مي‌شود. آنتي هيستامينها ممکن است خواب‌آور باشند. همچنين در صورت بروز مشکل تنفسي سريعاً به پزشک مراجعه شود.