لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
زگیل - Verruca
نام های دیگر: verruca vulgaris،warts،زگيل دهان،زگيل مقعد،زگيل آلت تناسلي
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

زگيل (نام علمي: Verruca)، غده‌اي گوشتي است که انواع آن بر روي دست و پاها رشد مي‌کند، اما ممکن است بر روي تمام نقاط بدن رشد کند، و اين غده‌ها را با داروهاي سوزاننده از قبيل اسيد ازتيک (بمقدار کم) و جز آن برطرف مي‌کنند.
زگيل معمولاً يک تومور کوچک و زبر است که مي‌تواند به گل کلم يا يک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد. زگيل‌ها عمومي هستند، و به سبب ويروس، به ويژه خانواده ويروس ورم انساني (HPV)، ايجاد شوند و وقتي با پوست شخص آلوده تماس ايجاد شود واگيردار هستند. بيش از 100 گونه ويروس ورم انساني وجود دارد، آنها مي‌توانند بر روي پوست، در داخل دهان شما، بر روي آلت تناسلي و نواحي مقعد رشد کنند. نوع معمول ويروس ورم انساني گرايش براي رشد بر روي پوست را دارد (مانند دست و انگشتان)، در حالي که انواع ديگر ويروس ورم انساني تمايل براي زدن زگيل بر روي آلت تناسلي را دارند.

علائم

واضح است

درمان

شيره سفيد رنگ درخت انجير که از محل بريدن ساقه هاي کوچگ بيرون مي آيد جهت درمان قطعي و سريع بسيار موثر است ، بايستي بدون پانسمان يا بستن پارچه و پنبه، مکرر زگيل را به اين شيره سفيد رنگ آغشته نمود تا روي زگيل خشک نشود، سرعت کوچک شدن زگيل و نتيجه درمان در روز اول بسيار سريع و چشمگير است اما بايست درمان را تا حذف کامل ضايعه ادامه داد. (سه تا پنج روز متوالي)
 
درمان با توجه به اندازه و محل زگيل‌ها مشخص خواهد شد. زگيل‌هاي کوچک را مي‌توان با داروهاي موضعي مانند پودوفيلين درمان کرد. براي زگيل‌هاي بزرگتر، نيتروژن مايع به کار مي‌رود(سرمادرماني). برخي زگيل‌هاي بزرگتر نيازمند درمان با ليزر، الکتروکوآگولاسيون يا برداشت جراحي هستند.
 
از ديگر راه هاي درماني مي توان به موارد زير اشاره نمود:
  • ساليسيک اسيد: بعد از حمام رفتن و هر روز بر روي زگيل ساليسيک اسيد را بماليد. اين اسيد در عمق پوست نفوذ مي کند و وقتي پوست خيس باشد اين عمل بهتر انجام مي شود.
  • کانتاريدين: پزشک بر اساس صلاحديد خود در برخي مواقع اين ماده شيميايي را 8 ساعت روي زگيل قرار مي دهد. بعد از 8 ساعت زگيل تبديل به يک تاول دردناک مي شود که بعد از چند روز مراجعه ، پزشک پوست اضافه روي آن را بر مي دارد.
  • نيتروژن مايع: پزشک با هيدروژن مايع زگيل را فريز مي کند که به اين درمان کرايوتراپي گفته مي شود. براي درمان از اين روش 1 تا 3 هفته اين کار بايد انجام بگيرد.
  • سوزاندن و بريدن: اگر روش هاي بالا هيچکدام جواب ندهد آخرين راه سوزاندن يا بريدن زگيل مي باشد که موثرترين راه نيز هست و باعث سوزانده شدن ريشه زگيل مي شود.