لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
پیسی - Vitiligo
نام های دیگر: برص، لک و پيس يا ويتيليگو
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

پيسي، بَرَص، لک و پيس يا ويتيليگو (Vitiligo) يک اختلال توليد رنگدانه است که در آن ملانوسيت‌ها (سلولهايي که رنگدانه توليد مي‌کنند) در قسمتهايي از پوست، غشاهاي مخاطي و شبکيه تخريب شده‌اند. در نتيجه لکه‌هاي سفيد پوست درنواحي مختلف بدن ظاهر مي‌شوند. مويي که در نواحي مبتلا به پيسي رشد مي‌کند معمولاً سفيد مي‌شود.
 
علّت بيماري پيسي شناخته نشده‌است، اما پزشکان چندين نظريه متفاوت مطرح کرده‌اند. يک تئوري اين است که افراد پادتنهايي (آنتي‌بادي‌هايي) توليد مي‌کنند که ملانوسيت‌هاي بدن خودشان را تخريب مي‌کند. تئوري ديگر اين است که ملانوسيتها خود به خود تخريب مي‌شوند. درنهايت بعضي افراد گزارش کرده‌اند که يک رخداد منفرد از قبيل آفتاب سوختگي يا فشار روحي باعث بروز پيسي شده‌است ولي مورد اخير از نظر علمي ثابت نشده‌است.

علائم

معمولاً افراد مبتلا به پيسي اول از همه به رنگدانه‌دار شدن (پيگمانتاسيون) به حالت لکه‌هاي سفيد روي پوستشان توجه مي‌کنند. اين لکه‌ها بيشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبيل دستها پاها بازوها، صورت و لبها شايع هستند. ديگر نقاط شايع لکه‌هاي سفيد عبارت‌اند از زير بغل و کشاله ران، اطراف دهان و چشم، پره‌هاي بيني، ناف و نواحي تناسلي.
 
پيسي معمولاً به يکي از سه الگوي زير ظاهر مي‌شود:
  • در يک الگو (الگوي کانوني) ناحيه بدون رنگدانه به يک يا تعداد معدودي ناحيه محدود مي‌شود. بعضي افراد نواحي بدون رنگدانه را در يک سمت بدن خود دارند (الگوي سگمنتال). اما در بيشتر افراد مبتلا به پيسي نواحي فاقد رنگدانه در قسمت‌هاي مختلف بدن بوجود مي‌آيد (الگوي ژنراليزه). علاوه بر لکه‌هاي سفيد روي پوست، ممکن است افراد مبتلا به برص سفيد شدن زودرس موهاي سر، ابروها و ريش را داشته باشند. افراد با پوست تيره ممکن است متوجه فقدان رنگ در ناحيه‌اي در داخل دهانشان بشوند.
  • در برخي افراد لکه‌هاي فاقد رنگ گسترش نمي‌يابد ولي اين اختلال معمولاً پيشرونده‌است و به مرور زمان اين لکه‌هاي سفيد به ديگر نواحي بدن گسترش مي‌يابند .
  • در بعضي افراد پيسي به آهستگي طي چند سال گسترش مي‌يابد و در برخي ديگر انتشار سريعاً رخ مي‌دهد . برخي افراد گزارش کرده‌اند که به‌دنبال دوره‌هايي از استرس فيزيکي يا روحي، به تعداد لکه‌هاي فاقد رنگدانه اضافه شده‌است.

درمان

ايران موفق به درمان قطعي بيماري ويلتيگو(لک و پيس) شده است. اين روش براي اولين بار در دنيا در ايران توسط پژوهشکده رويان ارائه شده است. محققان ايراني با جداسازي سلول هاي ملانوسيت از نواحي سالم پوست و تفکيک آنها در آمايشگاه، آن ها را به محل هاي فاقد رنگدانه تزريق مي کنند. پس از 2-3 هفته، رنگدانه سازي در پوست شروع مي شود. اين در حالي ست که در روش هاي خارجي براي درمان اين بيماري، تزريق از طريق تاول ايجاد شده و ايجاد خراش روي نقاط فاقد رنگدانه و استفاده از اشعه ي ماوراي بنفش استفاده مي شود که ممکن است منجر به سرطان شود. به گفته ي دکتر حميد گورايي اين روش کاملا بي خطر بوده و رد پيوند آن منتفي است.
 
حدود 600 هزار نفر در ايران به اين بيماري مبتلا هستند که 200 هزار نفر از آنان به هيچ دارويي پاسخ مناسب نمي دهند. اما با روش جديد پژوهشگران ايراني، همه ي بيماران به طور صد در صد معالجه خواهند شد.

هدف اصلي در درمان‌هاي رايج ويتيليگو، بهبود وضعيت ظاهري پوست است و روند درمان نياز به زمان طولاني دارد که معمولا 6 تا 18 ماه به طول مي انجامد، انتخاب نوع درمان به تعداد، محل و گستردگي ضايعات بستگي دارد.
استروئيد موضعي مي‌تواند در برگرداندن رنگ پوست به لکه‌هاي سفيد کمک کند، به خصوص اگر اين درمان در مراحل اوليه بيماري شروع شود. درمان بايد حداقل تا 3 ماه ادامه يابد تا بهبود قابل ملاحظه ايجاد شود.

با وجود آن که استفاده از ليزر و نور درماني (فتوتراپي) مي‌تواند عوارضي را براي شخص به همراه داشته باشد (بخصوص برروي پوست نواحي سالم)، در مواردي که بيماري شکل گسترده‌اي دارد، انتخاب ديگري براي درمان لکه‌هاي پوستي باقي‌ نمي‌ماند.
يک روش ديگر در موارد مقاوم به درمان عبارت است از بي‌رنگ کردن باقيمانده پوست بدن تا با لکه‌هاي سفيد همرنگ شود. اين روش درماني براي بيماراني که حداقل 50% پوست آنها گرفتار است، توصيه مي‌شود. به علاوه روش‌هاي ديگري هم به صورت موقت مي‌توانند در اين بيماران مؤثر باشند مانند استفاده از پوشاننده‌هاي پوست با مواد آرايشي يا خالکوبي کردن منطقه درگير تا همرنگ پوست شود.