لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
آب مرواريد - cataract
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

آب مرواريد يا cataract نوعي بيماري چشم با دلايل گوناگون است که با تار شدن عدسي چشم آغاز شده و با افزايش تيرگي و کدر شدن عدسي، بينايي چشم مختل مي‌شود. خوشبختانه بيماري چشمي آب مرواريد در بيشتر موارد در زماني که به آن " زمان رسيدن " مي‌گويند با جراحي ساده‌اي برطرف مي‌شود.

علائم

از علامت‌هاي آب مرواريد مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
  • دو بيني اشياء
  • تار ديدن که معمولاً در نور روشن بيشتر اين اتفاق مي‌افتد. معمولاً اين حالت براي اولين بار شب‌ها هنگام ديدن نور ماشين‌ها به صورت هاله اتفاق مي‌افتد.
  • کدر شدن و به رنگ سفيد شيري در آمدن مردمک ها
  • به نظر محققان استفاده از عينک هاي آفتابي غيراستاندارد بيشتر از عينک نزدن، به چشم آسيب وارد مي کند و يکي دلايل بروز آب مرواريد است. بر اين اساس عينک هاي تيره آفتابي سبب باز شدن مردمک چشم مي شود و در صورتي که شيشه عينک قادر به جذب اشعه UV نباشد، اين اشعه بيش از مواقعي که فرد عينک نمي زند، سبب آسيب به چشم مي شود.

درمان

در گذشته جراح چشم عدسي را وقتي کاملاً کدر شده بود از چشم خارج مي‌کرد و ديد را با عينک اصلاح مي‌نمود. اما امروزه متخصصان مي‌گويند بهتر است قبل از اينکه عدسي کاملاً سفت شود عمل جراحي انجام گيرد.
در روشي جديدتر موسوم به اکسترنال از لنزي که از جنس کريستال و گونه‌اي پلاستيک است استفاده مي‌شود و هنوز نيز کاربرد دارد. در اين روش لنز مصنوعي جايگزين عدسي چشم مي‌شود.
تازه‌ترين روش درمان آب مرواريد عمل فيکو است. اين روش هم برمبناي جايگزيني لنز به جاي عدسي است، اما لنز مورد نياز از جنس پلاستيک شفاف و قابل انعطاف يا به اصطلاح تاشو (foldable) است که آن را توسط ابزار ويژه‌اي لوله کرده و از سوراخي در قرنيه به اندازه ? ميليمتر وارد کپسول عدسي قبلي که اکنون از چشم خارج شده‌است مي‌کنند و لنز درون کپسول باز مي‌شود و به حالت مطلوب درمي‌آيد.