لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
دیستونی - dystonia
نام های دیگر: بدقَوامي ماهيچه‌ها، انقباض غيرارادي مکرر و طولاني
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

ديستوني يا بدقَوامي ماهيچه‌ها، به معناي انقباض غيرارادي مکرر و طولاني در يک عضله يا در گروهي از عضلات يا بروز وضعيت‌هاي بدني خاص است و در واقع يک اختلال حرکتي– عصبي محسوب مي‌شود. هنگامي که حرکات و دامنه حرکات به اندازه‌اي ثابت بمانند و به صورت وضعيت غيرطبيعي درآيند به آن ديستوني مي گويند... نکته بسيار مهم آن است که ديستوني‌ها اغلب باعث بروز حرکات غيرطبيعي و اختلالات وضعيتي ناتوان کننده مي‌شوند. علل مختلفي در ايجاد ديستوني نقش دارند، هنوز هم برخي از ديستوني‌ها علت‌هاي ناشناخته دارند اما سر دسته علل ايجادکننده آنها، علل ارثي، تروماها و صدمات فيزيکي، بعضي عفونت‌ها، مصدوميت‌ها، عوارض برخي داروها، کم رسيدن اکسيژن حين زايمان، بروز ضربات زايماني و افزايش بيش از حد معمول بيلي روبين هنگام دوران نوزادي و شيرخواري را مي‌توان نام برد. در برخي موارد امکان دارد مسايل بيماري‌هاي داخلي جمجمه‌اي موضعي هم در ايجاد انواع ديستوني نقش داشته باشند. شايد در شکلي از ديستوني که در حال حاضر به عنوان ديستوني شايع و منتشر و عمومي شناخته مي‌شود، رد پاي مسئله ژنتيکي و توارثي پررنگ تر ديده شود.

علائم

از مشخصات ديستوني آن است که در بسياري از موارد هنگام خواب حرکات يا کم مي‌شوند يا از بين مي‌روند و برعکس با استرس و اضطراب معمولاً حرکات چرخشي و پيچشي ديستوني‌ها افزايش مي‌يابند و مشکلات جدي را ايجاد مي‌کنند. در ديستوني عمومي اين عارضه باعث مي‌شود وضعيت‌هاي غيرطبيعي در بدن ايجاد شود.
 
از آنجا که اين بيماري همه بدن اعم از اندام‌ها، صورت، گردن و ستون مهره‌ها را درگير مي‌کند، امکان دارد فرد شکل‌هاي عجيب و غريبي پيدا کند و هنگام راه رفتن دچار مشکل شود. ابتدا بيشتر روي پنجه يا روي لبه خارجي پا راه مي‌روند. زماني که مي‌خواهند متني را بنويسند، انگشتانشان باز مي‌شود و بالاخره عوارض خود را به صورت لرزش‌هاي پراکنده و اختلالات عضله نشان مي‌دهند.
 
به تدريج اين علايم افزايش مي‌يابد به طوري که در کودکان مبتلا، وضعيت غير طبيعي گردن، نخاع کمري، تغيير در قوس کمر، شکلک‌هاي غيرارادي در دهان و حرکات غير قابل کنترل زبان که باعث بروز اختلالات گفتاري و بلعي مي‌شود، مشاهده خواهد شد. نوع ديگري از ديستوني که در جامعه ايراني ديده مي‌شود و برخي از مردم آن را تجربه کرده‌اند، «کرامپ نويسندگان» است. اين افراد هنگامي که مي‌خواهند متني را بنويسند، دچار ديستوني مي‌شوند.
 
چون اين بيماري بيشتر افرادي را که از قلم استفاده مي‌کنند، مبتلا مي‌کند اين نام را براي آن برگزيده‌اند اما درواقع، انجام انواع حرکات اعم از استفاده از کارد و چنگال، ادوات موسيقي مانند پيانو يا ادواتي که با حرکات ظريف دست کار مي‌کنند، مي‌تواند باعث بروز آن شوند. اين افراد هنگام نوشتن متن و... دچار مشکلات و براي مدتي کارشان متوقف مي‌شود. اين افراد براي نوشتن انگشت دوم دست خود را به صورت باز شده قرار مي‌دهند و قلم را بين شست و اشاره مي‌گيرند تا بتوانند بنويسند.
 
روش‌هاي تشخيصي
روش‌هاي تشخيصي اين بيماري در موارد اوليه و تک گير معمولاً آزمايش‌هاي تکميلي، آزمايش خون، ام آر آي و ساير روش‌هاي تصويربرداري مغز است. نتايج بيشتر اين روش‌ها معمولاً طبيعي هستند و به ندرت امکان دارد يک يافته غير طبيعي يافت شود. به همين علت، مبناي تشخيص ديستوني، مبناي باليني و قضاوت پزشک بر اساس ظاهر بيمار و معاينه‌هاي باليني بيمار است.

درمان

اين بيماري از بيماري‌هايي است که نسبتاً به درمان مقاومت نشان مي‌دهد اما امروزه اولاً با استفاده از روش‌هاي نوين توان بخشي در مورد کاهش ناتواني ناشي از ديستوني، گام‌هاي بلندي برداشته شده است. خط اول درمان در ديستوني‌ها پس از تشخيص علت اصلي، استفاده از برخي داروهاست که انواع داروها در اين زمينه معمولاً مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اگر خط اول درمان داروهاي خوراکي مؤثر واقع نشوند، معمولاً به سراغ تزريق سم بوتوليسم مي‌رويم که باعث فلج موقت عضلات مي‌شود و با استفاده از اين خاصيت، مي‌توان اين مشکل را رفع کرد اما با وجود اينکه پاسخ بسيار خوبي به خصوص در ديستوني‌هاي موضعي مانند گردن، کرامپ نويسندگان يا ديستوني‌هاي ديگر و بلفارواسپاسم با تزريق سم بوتاکس مشاهده مي‌شود، متأسفانه معمولاً دو اشکال در اين کار وجود دارد؛ نکته اول آن است که معمولاً آثار موقت است و معمولاً بين 2 تا 4 ماه بيشتر دوام ندارد و باز به تزريق مجدد و مکرر اين سم نياز وجود دارد، نکته دوم آن است که پس از تزريق چندباره، بدن انسان عليه اين سم توليد آنتي بادي مي‌کند واين آنتي بادي‌ها باعث خواهد شد که پس از مدتي آثار اين آمپول و تزريق در افراد کاهش يابد.
 
 
درمان‌هاي جراحي
روش‌هاي جراحي مختلفي براي بيماران ديستوني مورد استفاده قرارگرفته است. از روش‌هاي قديمي در مورد ديستوني گردن که برخي اعصاب نخاع گردني را قطع مي‌کردند تا روش‌هاي جديد که بر مبناي تحريک‌هاي قسمت‌هاي عمقي مغز صورت مي‌گيرد. در اين زمينه با تحريک الکتريکي برخي مناطق عمقي مغز مانند منطقه‌اي به نام «پاليدوم» در بيماراني که ديستوني ناتوان کننده و مزمن و منتشر دارند، آثار نسبتاً موفقي داشته، البته اين کار بسيار تخصصي است و به صورت محدود انجام مي‌شود. همه بيماران از اين روش استفاده نمي‌برند اما به هر حال روش‌هاي نوين تحريک نواحي عمقي مغز، نويدهاي جديدي را در درمان پذيري بيماران ديستوني ايجاد کرده است و به نظر مي‌رسد در آينده روش‌هاي جديدي که مبتني بر تحريک مغز باشد، گسترش پيدا خواهد کرد.