لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
موخوره - trichoptlosis
نام های دیگر: دوشاخه شدن انتهاي مو
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

موخوره يا دوشاخه شدن انتهاي مو، ناشي از آسيب فيزيکي (تروما يا حرارت) و يا آسيب شيميايي به مو است و در بانوان شايع‌تر است. لايه محافظ مو در فيبرهاي انتهايي مو از بين مي‌رود، در نتيجه قسمت انتهايي مو چند شاخه و شکننده مي‌شود. اين آسيب مي‌تواند از سشوار زدن زياد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، شامپوهاي اسيدي يا قليايي، فر دائمي و... ناشي شود. موهاي خشک بيشتر دچار اين مشکل مي‌شوند.

علائم

قسمت انتهايي مو چند شاخه و شکننده مي‌شود

درمان

بايد موها را کوتاه کرد و از تحريک فيزيکي مو اجتناب کرد. پيشگيري با اجتناب از آسيب به مو است. بعد از استحمام اجازه دهيد موها بدون وسايل گرمايي به مرور زمان يا با حوله خشک شوند و از شانه کردن موها در حالي که کاملاً خيس است، خودداري کنيد، زيرا شانه کردن موهاي خيس مانند نوشتن با خودکار بر کاغذ خيسي است که آن را پاره مي‌کند، با شانه‌هاي دنده چوبي موها را شانه کنيد، از شانه کردن مستمر و مداوم و با فشار و کشش موها خودداري کنيد، آب داغ و شانه کردن موها در حمام موجب آسيب جدي به موهاست، بهتر است در هنگام شانه کردن موهايتان کمي نرم و مرطوب باشند.
 
مصرف مايعات فراوان و آبميوه را که موجب تامين رطوبت پوست سر است فراموش نکنيد. موهاي چند شاخه را از قاعده محل چند شاخه شدن بچينيد. اگر موها بسيار خشک است (بخصوص انتهاي موها) را با روغن مخصوص مو بادام، زيتون يا لعاب کتيرا مرطوب و نرم کنيد.