درمان کمر درد بدون عمل جراحی توسط تنها دکتر کایروپرکتیک خانم

دسته بندی : دسته بندي نشده

کایروپرکتیک شامل:
درمان سردرد، درمان آرتروز، درمان سیاتک، درمان میگرن، درمان خار پاشنه، درمان دیسک کمر، درمان تنگی کانال نخائی، درمان سایر بیماری‌ها ...
برای انجام مانورهای کایروپرکتیک ممکن است فقط از دست درمانگر و یا از وسایلی استفاده شود. ممکن است در حین انجام حرکات توسط درمانگر، صداهایی در ستون مهره شنیده شود که به علت حرکت سطوح مفصلی و آزاد شدن حباب های گاز در مفاصل ستون مهره است

مانورهای کایروپرکتیک معمولا دردناک نیست 
درمانگر کایروپراکتیک از روش های فیزیوتراپی برای کاهش درد بیمار استفاده میکند. روش هایی مانند
سرما و گرما
ماساژ
اولتراسونددیاترمی
تحریک الکتریکی عضلات
تحریک الکتریکی اعصاب
کشش اشعه مادون قرمز

دکتر سپیده ترامشلو

02122643760

 

جلوگیری از صدمه کمر با انجام حرکات مناسب
برای در امان بودن از صدمات کمر، باید خطرزایی هر فعالیت را با به‌کارگیری اصول ساده ی زیر به حداقل برسانیم:

1- هیچ‌گاه خمیده راه نروید. زمانی که ایستاده یا نشسته‌اید، انحنای پایین کمر را به حالت طبیعی خود نگه دارید.

2 – برای بلند کردن یا برداشتن اجسام از روی زمین هرگز کمر خود را خم نکنید، بلکه زانوها را خم کنید و آن جسم را از زمین بلند کنید. با این کار مرکز ثقل بدن از ناحیه کمر به آرنج انتقال می‌یابد و با برداشتن جسم، کمترین فشار به ستون فقرات تحمیل می‌گردد.

3 - وقتی می‌خواهید باری را حمل کنید، بار را به بدن خود نزدیک کنید. در صورتی که مجبورید باری را در یک سمت خود به وسیله دست حمل نمایید، سعی کنید چرخشی روی ستون فقرات ایجاد نکنید.

4 - برای مدت طولانی در یک وضعیت ننشینید، به خصوص رانندگان و کارمندان پشت میزنشین بهتر است پس از مدتی کار کردن، 12 دقیقه راه بروند و دوباره به کار مشغول شوند.

در هنگام نشستن پشت فرمان سعی کنید قوس کمر در حد مطلوب حفظ شود و از خم شدن روی فرمان اتومبیل یا میز کار خودداری نمایید.

5 - حتی‌الامکان سعی کنید از تشک های طبی مناسب برای خوابیدن استفاده نمایید، طوری که کمر در حالت صاف باقی بماند.

6 - زمانی که می‌خواهید داخل خودرو بروید، ابتدا روی صندلی بنشینید و سپس پاها را به داخل خودرو ببرید. صندلی خودرو را طوری تنظیم کنید که زانوها بالاتر از لگن قرار بگیرند. فاصله صندلی طوری تنظیم شود که زاویه آرنج در هنگام گرفتن فرمان کمی بیشتر از 90 درجه باشد. هنگامی که مجبورید برای زمان طولانی رانندگی کنید، بهتر است هر 2 ساعت یک بار توقف کرده و از اتومبیل پیاده شوید و چند قدمی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید.

7 - برای قرار دادن اشیا در قفسه‌ها بهتر است که اشیای سبک در قفسه‌های پایین و اشیای سنگین در قفسه‌های بالایی قرار گیرند تا فشار کمتری بر ناحیه کمر وارد شود. برای گذاشتن اشیای سنگین در قفسه‌های بالا یا برداشتن آنها، روی پنجه‌های پاهایتان بلند نشوید، بلکه از یک چهارپایه استفاده کنید.

8 - برای ورزش کردن، ابتدا از حرکات کششی سبک شروع نمایید و بدن خود را گرم کنید. سپس ورزش‌های سنگین را انجام دهید.

روش‌های درمانی دردهای ناحیه ستون‌‌فقرات
درمان دردهای ستون فقرات شامل درمان‌های دارویی، فیزیکی و جراحی می‌شود.

درمان‌های دارویی

درمان‌های دارویی شامل داروی اختصاصی بر اساس نوع بیماری و در صورت لزوم تجویز مسکن جهت کاهش درد است.

هدف اصلی در درمان‌های دارویی، درمان علت بیماری است و چنانچه علت بیماری قابل درمان نبوده، یا جزو علل مکانیکی کمردرد باشد، می توان به طور موقتی داروی مسکن تجویز نمود، ولی انجام درمان های فیزیکی مانند فیزیوتراپی حتما ضروری است.

درمان های فیزیکی کمردرد

درمان‌های فیزیکی تنوع زیادی دارند و از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی کمردرد تا متدهای جدید درمانی در این گروه جای می‌گیرند.

برخی از روش‌های فیزیوتراپی در درمان کمردرد عبارتند از:

حرارت‌درمانی: گرم کردن یا سرد کردن عضو دردناک جهت کنترل درد از دیرباز استفاده می‌شده است. گرمادرمانی امروزه به دو صورت سطحی (برای پوست) و عمقی (برای مفاصل یا عضلات) توسط دستگاه‌های پیشرفته فیزیوتراپی انجام می‌شود.

الکتریسیته‌درمانی: طول موج و فرکانس‌های خاصی از جریان برق برای کنترل درد، ترمیم زخم، تقویت عضلات و بسیاری موارد دیگر به کار می رود و امروزه دستگاه‌های پیشرفته الکتریکی به این منظور طراحی شده است.

لیزر درمانی: استفاده از لیزرهای کم‌توان نظیر لیزر آرگون هلیم و یاقوت با هدف کاهش درد، افزایش روند ترمیم زخم، کاهش التهاب و بسیاری از موارد دیگر موثر بوده و امروزه توسط فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود.

آب درمانی : شامل یک سری حرکات ورزشی در داخل آب می‌باشد و از آنجایی‌که در این وضعیت بیمار درد کمر را کمتر احساس می‌کند، بسیار مفید است. البته این روش بعد از برطرف شدن مرحله ی حاد کمردرد توصیه می‌شود.

تمرینات ورزشی: یکی از مفیدترین روش‌های درمانی درد است. ورزش‌درمانی باید توسط پزشک متخصص پس از معاینه بیمار و معین کردن علت درد بیمار تجویز شود. ورزش‌ها تنوع زیادی دارند و بسته به محل و علت درد و وضعیت ستون فقرات نوع خاصی از ورزش توصیه می شود.

همیشه درد یک علامت خطر است و باید به آن توجه کرد.

درمان‌های ارتوپدی: درمان‌های ارتوپدی فنی شامل استفاده از یک سری ابزارهای کمکی است که توسط کارشناس ارتوپد فنی جهت بیمار ساخته می‌شود، مانند کرست‌های ستون فقرات (کرست‌های کمر و گردن) که به طور شایع استفاده می‌شوند.

این وسایل می‌توانند به طور موقت در کاهش درد و گرفتگی عضلات مفید باشند، ولی استفاده طولانی‌مدت و مستمر از آنها مضر است و سبب آتروفی (لاغر شدن) عضلات شده و پس از مدتی نتیجه ی معکوس می‌دهد.

جراحی‌‌، ایستگاه آخر درمان

دردهای ناحیه ستون فقرات معمولا‌ با درمان های دارویی و فیزیکی بهبود می یابند، ولی به عنوان آخرین راه و آن هم در شرایط خاص می توان از جراحی استفاده کرد.

امروزه در مورد دیسک کمری فقط در 5 تا 15 درصد موارد جراحی توصیه می‌شود و آن هم در صورتی است که درد بیمار با درمان های کایروپرکتیک و استراحت کاهش نیابد یا به دارو جواب ندهد، یا بیماری فرد طوری پیشرفت نماید که منجر به فلج اندام، یا کاهش حس، یا احتمال بی اختیاری دفع ادرار و مدفوع گردد. در مواردی مثل شکستگی یا چسبندگی مهره‌ها، وجود توده چرکی در اطراف ستون فقرات یا وجود تومورهای نخاع، عمل جراحی توصیه می‌شود و در غیر این موارد انجام جراحی در ستون فقرات قابل توصیه نمی‌باشد.

برای حفظ سلامتی ستون فقرات بهترین راه، رعایت نکات گفته شده در بالا برای پیشگیری از ابتلا به کمردرد می‌باشد، ولی در صورت ابتلا به این دردها سعی کنید تحت نظر پزشک بهترین راه درمانی را که با شرایط شما سازگار است انتخاب کنید تا در کمترین فرصت بهبود یابید و دچار عوارض ناگوار نشوید.

این مطلب مفید بود؟ (5)(0)
نظرات (1)
6 تیر 1397 - 22:1
بازدید ها: 1410
درمان کمر درد بدون عمل جراحی توسط تنها دکتر کایروپرکتیک خانم
55
مطالب پیشنهادی

نظرات شما

نظرتون در مورد پست درمان کمر درد بدون عمل جراحی توسط تنها دکتر کایروپرکتیک خانم چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • علی امیری کیا : 9 تیر 1397 - 11:3

    سلام مطالب فوق درمقام دادن اطلاعات عمومی جالب وخوب بود اما امروزه تمام افراد چه دررشته پزشکی وچه درسایر حرف دیگر این شعارشان است اما باید درمقام عمل مردم این مطالب رالمس کنند زیرا باتوجه به تبلیغات فراوان درتمام رسانه ها ونادرست بودن خیلی ازآنها اعتماد مردم به این تبلیغات کم شده. من خودم درمهره 4و5 که عکس وmri گرفتم لغزندگی مهره دارم، یک دکتر میگه عمل یکی می گه نه، من باتوجه به اینکه فعلا از سه سال قبل که درد داشتم وباقرص و فیزیوتراپی بهتر شدم مگر درمواقع خاص که از مطالب ذکر شده در فوق عدول کردم، استخر هم هفته ای سه با ر میرم الان باید چکارکنم، ضمنا من در مشهدمقدس زندگی می کنم واین طب نوین شمارا من نشنیده بودم ، چون امروزه انواع مختلفی از این طب ها تبلیغ می شه، سن من 63است