پزشکی محافظه کارانه خطری برای مردم...

پزشکی امروز ایران به دلیل به خطر افتادن رابطه پزشک و بیمار ممکن است به شرایطی دچار شود که از تمام ظرفیت آن برای معالجه بیمار استفاده نشود. یکی از این خطرات پزشکی محافظه کارانه است.
پزشکی دفاعی یا محافظه کارانه چیست؟!
پزشکی دفاعی عبارتست از نحوه ای از تصمیم گیری توسط پزشکان که در آن بهترین تصمیم ممکن برای بیمار گرفته نمیشود بلکه بهترین تصمیمی که پزشک را از عواقب قانونی نجات میدهد گرفته میشود. 
برای توضیح بیشتر لازم است در ابتدا این نکته را مشخص کنم که برای هر بیماری تنها یک درمان مورد قبول وجود ندارد. بلکه درمانهای مختلف با عوارض و نتایج مختلفی وجود دارد. گاهی بهترین نتایج در درمان هایی به دست می آید که خطرات بیشتری دارند. 
مفهوم پزشکی دفاعی اولین بار در آمریکا مورد توجه قرار گرفت. با افزایش برخورد های قانونی با پزشکان به تدریج پزشکان آموختند که چگونه برای دفاع از خود در برابر شکایت های قانونی از درمان های کم خطری استفاده کنند و یا از تست های تشخیصی بیشتری استفاده کنند. 
طب دفاعی به دو صورت دیده میشود. اول طب اطمینان دهنده که در آن پزشک از ترس مغفول ماندن مسئله ای در روند بیماری از تست های تشخیصی زیاد و غیرالزامی مثل سی تی اسکن و ام آر آی و ... استفاده میکند. 
و دوم طب اجتناب کننده که در آن پزشک تلاش میکند از پذیرش بیماران پرخطر پرهیز کند. 
واضح است که چنین وضعی هزینه اقتصادی بالا بر نظام سلامت و بیماران وارد میکند و بیماران پرخطر را از دریافت آنچه مستحق آن هستند محروم میکند. 
احساس بی اعتمادی مابین پزشک و بیمار احساسی کاملا ملموس و قابل درک برای هر دو طرف می باشد. این احساس از یک سو مانع از اجرای کامل و صحیح و به موقع پیشنهادات درمانی به بیمار میشود و از سویی پزشک را به سمت طب دفاعی میکشاند. به این دلیل است که لطمه زدن به اعتماد اجتماعی ما بین پزشک و بیمار میتواند لطمات جبران ناپذیری برای سالهای طولانی در جامعه ایجاد کند.
مطالب و کاریکاتورها و جنجالهایی که اخیرا در فضای مجازی، علیه پزشکان به چشم میخورد میتواند به بی اعتمادی بیمار و پزشک دامن بزند و این میتواند پزشک را به سمت محافظه کاری سوق دهد و نتیجه آن مطمئنا ایجاد احساس ناخوشایند در پزشک به دلیل عدم به کارگیری حداکثر معلومات خودش برای بیمار ( از ترس شکایت و عواقب قانونی ) و تحمیل هزینه های بی فایده برای بیمار خواهد بود.
کانال تلگرام دکتر ایمان مومنی متخصص و جراح پوست:
https://telegram.me/joinchat/Cd_mfDvz0veoQIuHSPMhMg
 
این مطلب مفید بود؟ (0)(0)
نظرات (0)
30 مهر 1395 - 19:35
بازدید ها: 432
مطالب پیشنهادی

نظرات شما

نظرتون در مورد پست پزشکی محافظه کارانه خطری برای مردم... چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.