چه كنيم تا در مذاكره با همسر وارد "جنگ و جدال" نشويم!!

دسته بندی : دسته بندي نشده
چه كنيد تا در مذاكره پيرامون موضوعات پرتنش با همسرتان كمتر دچار خشم و احساسات منفى شويد؛ 
تجربه نشان داده است، هنگامى كه زوجين تعارضات زيادى دارند صميميت بين آنها كاسته ميشود و در بسيارى از موارد به صورت اتوماتيك نسبت به يكديگر موضوع گيرى ميكنند يا به عبارتى همواره در حالت آماده باش!! براى شكار نشانه هاى اشتباهات همسر خويش هستند! 
بايد به ياد داشته باشيد علاوه بر آنچه شما نسبت به همسرتان در موقعيت هاى خاص انجام ميدهيد، به آن موقعيت ها "شرطى" هم شده ايد و بنابراين دچار احساسات منفى ميباشيد. به طور مثال، اگر در گذشته در مورد مسايل تحصيلى فرزندتان بحث كرده باشيد فقط بودن در آن موقعيت( زمان امتحانات فرزندتان)، واكنش هاى شرطى خشم و استرس  و بسيارى قضاوتهاى منفى در مورد همسرتان( " او مرا درك نميكنه" ،"كارش اشتباه بود"، "او ميخواهد از من انتقاد كند" و ...)را در شما بر انگيزد.بنابراين ميبايست به "شرطى سازى مجدد" براى قرار گرفتن در اينگونه موقعيت ها بپردازيد.
 يكى از راه حل ها اين است؛ در منزل خود محلى را انتخاب كنيد كه يادآور خاطرات خوش باشد و به دور از تنش و در موقعيت فيزيكى( نور، دما، محل نشستن و ...) مناسب قرارگيريد،سپس به خيالپردازى و يا يادآورى خاطرات خوش گذشته با همسرتان بپردازيد و در مورد علاقه اى كه به او داريد فكر كنيد، تنها بعد از گذشت چند روز اين مكان با احساسات گرم و عاشقانه شما نسبت به همسرتان مرتبط ميشود.
اين مكان فقط بايد به يك منظور باشد و آن احساس خود نسبت به همسرتان و تفكر در مورد او به شيوه اى عاشقانه!
اين موقعيت مانند يك لامپ نورانى است كه بر سايه خشم تان روشن كرديد! و سبب ايجاد تعادل در احساسات شما ميشود، در موقعيت هايى كه با همسرتان مشكل داريد مثل موضوع تحصيل فرزندتان دلهره و واكنش پذيرى و شرطى شدن منفى كمترى را تجربه خواهيد كرد.
موفق باشيد
دكتر سعيد انصارى
 

مطالب مشابــه :

نویسنده : سعید انصاری
10 آذر 1395 - 11:22
بازدید ها: 44

نظرات شما

برای دکتر یک نظر بگذارید.

  • 9 فروردین 1396 - 9:50
  •  
  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.