افراد مبتلا به “پانیک” یا “حمله هراس” میزان کافئین و نیکوتین خود را کاهش دهند!

دسته بندی : دسته بندي نشده
مشخصه اختلال پانیک، حملات ناگهانی و غیر منتظره ترس شدیدی است که گاها همراه با احساس مرگ قریب الوقوع، تعرق، لرزش، سبکی سر، تپش قلب، تنگی نفس، مور مور شدن یا سوزن سوزن شدن اندام ها و … میباشد. 

اختلالات اضطرابی از شایعترین اختلالات روانپزشکی میباشند و عمدتا فرد مبتلا پیگیری لازم را جهت درمان و بهبودی انجام نمیدهد، لذا مزمن شده و در نهایت میتواند سبب افت عملکرد فرد گردد. اما یکی از انواع اختلالات اضطرابی که فرد را ناچار به مراجعه هر چه سریعتر نزد پزشک میکند، علایم اضطراب حاد و شدیدی است که فرد را تا سرحد احساس مرگ قریب الوقوع پیش میبرد و اختلال پانیک نامیده میشود.

مشخصه اختلال پانیک، حملات ناگهانی و غیر منتظره ترس شدیدی است که گاها همراه با احساس مرگ قریب الوقوع، تعرق، لرزش، سبکی سر، تپش قلب، تنگی نفس، مور مور شدن یا سوزن سوزن شدن اندام ها و … میباشد. 

اساسا شیوع این اختلال در جامغه حدود ۵% است یعنی از هر ۲۰ نفر یکنفر به آن مبتلا میشوند. یکی از موضوعات پراهمیت در این رابطه ابتلای همزمان این افراد به سایر اختلالات روانپزشکی است تا آنجا که مطالعات نشان داده است حدود ۹۰% این افراد به اختلال دیگری ازجمله وسواس، افسردگی و … مبتلا میباشند.

همچون بسیاری دیگر از اختلالات روانپزشکی علل متعددی در ایجاد پانیک دخیل میباشند که از آن جمله میتوان به برخی مشکلات هورمونی و ارثی اشاره نمود. اما از سایر علل احتمالی میتوان به عوامل روانی_اجتماعی نام برد و در درمان این اختلال گرفتن شرح حال دقیق و توجه به علل احتمالی و سایر اختلالات همزمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عموما این افراد به درمان پاسخ بسیار مناسبی میدهند و حدود نیمی از آنها در طولانی مدت بی علامت میشوند. یکی از رژیم های غذایی مناسب برای آنها کاهش مصرف مواد کافئین دار و نیکوتین (سیگار) میباشد.

نظرات (1)
16 بهمن 1395 - 18:44
بازدید ها: 214

نظرات شما

نظرتون در مورد پست افراد مبتلا به “پانیک” یا “حمله هراس” میزان کافئین و نیکوتین خود را کاهش دهند! چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
  1. نظرات جدید
  2. نظرات قدیمی
  • رضــا خان : 25 بهمن 1395 - 22:28

    و بازم سیگـــار ... !!!

    دکتر سعید انصاری:20 خرداد 1396 - 0:8

    دقيقا