از ریتالین بیشتر بدانیم

دسته بندی : دسته بندي نشده
براى درمان کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه دارویی به نام «متیل فنیدیت» با نام تجاری «ریتالین» ميباشد. این دارو به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند.
 
بارها نام اختلال بيش فعالى را شنيديد، يكى از متداول ترين داروها براى درمان کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه دارویی به نام «متیل فنیدیت» با نام تجاری «ریتالین» ميباشد. این دارو به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند.
بسيارى از والدينى كه از اين دارو براى فرزند خويش استفاده ميكنند سوالات متعددى دارند از جمله؛ میزان اثر آن چقدر است؟ آیا برای همه کودکان مفید است؟ آیا عوارض دارد؟ چگونه با عوارض این دارو می توان مقابله کرد؟ تا کی به مصرف آن باید ادامه داد؟ و ...
در ادامه تلاش خواهم كرد به برخى از اين سوالات پاسخ دهم، مدت اثر این دارو چهار تا شش ساعت است؛ بنابراین باید این دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کرد و در صورت موثر نبودن دارو حتما با پزشك خود مشورت كنيد.
به ياد داشته باشيد در اغلب مواقع ریتالین جزو داروهایی است که برای درمان کودکان بیش فعال خط اول درمان توسط پزشک ميباشد و البته احتمال عوارضی برای آن مطرح است. ناگفته نماند که همه داروها دارای عوارض هستند اما وقتی دارو توسط پزشک تجویز می شود، سود و مزیت آن با احتمال عوارض سنجیده می شود.
شایع ترین عوارض جانبی ناشی از مصرف ریتالین عبارتند از بی اشتهایی، تهوع، کاهش وزن، بی خوابی، کابوس های شبانه، گیجی، تحریک پذیری، ملال، کج خلقی، بی قراری که عموما زیر نظر پزشک قابل کنترل هستند و جاى نگرانى نيست!!
در پايان يادآور ميشود که دارو درمانی برای کودکان بیش فعال دارای تاثیر فوق العاده اما کوتاه مدتی بر علائم رفتاری آنان است. لذا بايد بدانيد با قطع دارو علايم احتمالا عود خواهد كرد ولى از سويى ديگر بدليل عوارض ناشى از عدم درمان اين كودكان چاره اى جز استفاده از اين دارو نيست ولى توصيه ميشود در كنار دارو از روشهاى رواندرمانى ( فرزند پرورى و ...) استفاده شود.

مطالب مشابــه :

نویسنده : سعید انصاری
4 دی 1395 - 19:41
بازدید ها: 86

نظرات شما

برای دکتر یک نظر بگذارید.

  • 9 فروردین 1396 - 9:50
  •  
  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.