بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD چیست؟

بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD چیست؟

دسته بندی : بیماری‌های ریوی

بیماری مزمن انسدادی ریه ، یک بیماری ریوی پیشرونده است که به مرور زمان تنفس کامل را مشکل‌تر می­ کند و حتی می­‌تواند باعث مرگ بیمار بشود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2016 بیش از 251 میلیون نفر در سراسر جهان به COPD مبتلا بوده‌اند. بر اساس ارزیابی‌های این سازمان (WHO)، پیش­‌بینی می­‌شود تا سال 2030 میلادی COPD سومین عامل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری خواهد بود. مهمترین علت این بیماری، مصرف سیگار است. بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن پنهان هستند.

درباره‌ی اثرات سیگار و ضررهایش بر ریه چه می‌دانید؟

COPD به چه معنایی است؟

C : مخفف کلمه Chronic است که ماهیت پیشرونده بیماری در طول زمان را نشان می‌دهد. COPD یک بیماری مزمن است که با گذشت زمان بدتر می‌­شود.

O : مخفف Obstructive است که معنای آن این است که ریه‌ها ملتهب شده و مجاری هوا تنگ و در نتیجه تنفس کامل دشوارتر می‌گردد. کیسه­‌های هوایی (آلوئول‌ها) که در آنها اکسیژن جذب جریان خون می‌شود و کربن‌دی‌اکسید از بدن خارج می‌گردد نیز صدمه می‌بینند.

P : این حرف مخفف کلمه Pulmonary با ریشه لاتین است که به معنای”وابسته به ریه­‌ها“ می­‌باشد. لذا نشان‌دهنده قسمتی از دستگاه تنفسی است که درگیر بیماری می‌شود.

درباره‌ی دستگاه تنفس چه می‌دانید؟

D : مخفف Disease به معنای بیماری است.

این بیماری شامل دو بخش اصلی برونشیت/برونشیولیت مزمن و امفیزم است. برونشیت/برونشیولیت مزمن، التهاب پایدار نایژک‌ها (مجاری کوچک هوا در ریه) است که منجر به سرفه و ایجاد خلط می‌شود. امفیزم به این معنا است که بافت ریه آسیب دیده و کیسه‌های هوایی از بین رفته‌اند، و این امر منجر به جذب کمتر اکسیژن از ریه‌ها به جریان خون می­‌شود.

وضعیت نایژه‌ها در برونشیت مزمن و کیسه‌های هوایی در امفیزم ناشی از COPD

راه‌های کاهش ریسک ابتلا به COPD اشاره می‌شود:

ترک سیگار:

گفتنش خیلی ساده است ولی باید آن را ترک کرد. اگر تا به حال سیگار نکشیده‌اید این کار را هیچ ­وقت شروع نکنید و اگر در محیطی هستید که دیگران در آن سیگار می‌­کشند از آنها بخواهید که برای استعمال سیگار به فضای آزاد بروند.

داروها:

داروهای خوراکی و استنشاقی وجود دارد که برای بیماران مبتلا به COPD تجویز می­‌گردند. داروهای استنشاقی می‌بایستی به صورت منظم مورد استفاده قرار گیرند و نه فقط برای زمانی که احساس نیاز به مصرف وجود دارد.

توانبخشی:

یک روش کلی برای نگهداری از ریه‌­ها است که شامل تغذیه و ورزش درمانی به همراه استفاده از دازوهای تجویزی پزشک است. 

سلامت شغلی:

آیا مکانیک، نقاش، آرایشگر یا تکنیسین دستگاه‌­های تهویه مطبوع هستید؟

بسیاری از شغل­‌ها شما را در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار می­‌دهد که بدون اقدام پیشگیرانه مؤثر می‌تواند اثر مخربی بر روی ریه­‌ها بگذارد. برای پیشگیری از این مخاطرات شغلی نباید از استفاده از ماسک‌های مخصوص، بهبود تهویه فضای کاری، یا پیاده‌سازی روش‌های بهبود ایمنی حین کار و بهبود شرایط کاری غافل شد.

برخورداری از محیط کاری سالم و ایمن حق قانونی شماست.  

اکسیژن کمکی:

اکسیژن ماده حیاتی برای زندگی است. انسان چه در هنگام خواب و چه در هنگام فعالیت بدنی سنگین نیازمند اکسیژن است. لذا اگر جریان مداومی از هوای تازه در دستگاه تنفس برقرار باشد اکسیژن مورد نیاز بافت‌های بدن به نحو مناسبی تأمین می‌گردد. حال چنانچه امکان استفاده از منابع اضافی اکسیژن فراهم گردد استرس وارده بر ریه‌ها کاهش می ­یابد و تنفس راحت‌تر صورت می‌گیرد.

جراحی:

اگر بیمار به وضعیتی برسد که COPD کیفیت زندگی و سلامتی وی را به نحوی قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد، بیمار کاندید عمل جراحی می‌شود. برای این کار هم باید توانایی تحمل عمل جراحی را داشته باشید و سیگار نکشید.

COPD در شرایط خاصی قابل درمان است. به حرف ” C “ توجه کنید که معنای مزمن می­‌دهد. اگر نشانه‌ها در مراحل اولیه مورد بررسی و پیگیری جهت درمان قرار گیرند ممکن است بتوان از پیشرفت آنها جلوگیری کرد تا از شکل‌گیری بیماری“D” جلوگیری شود.

این مطلب مفید بود؟ (1)(0)
نظرات (0)
21 بهمن 1399 - 22:41
بازدید ها: 1281
بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD چیست؟
51

نظرات شما

نظرتون در مورد پست بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD چیست؟ چی هست ؟

  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.