امبولی ریه بسته شدن ناگهانی یک یا چند رگ خونی است که خون را به ریه‌­ها می‌­رساند. بیشتر اوقات این انسداد به وسیله قسمت‌­های جدا شده از لخته­ خونی که در دیواره یک سیاهرگ شکل گرفته و از طریق سیاهرگ‌­ها به ریه منتقل می‌­شود صورت می­‌گیرد. در موارد نادری نیز ممکن است انسداد به وسیله کیسه‌های هوایی، قطعات کوچک چربی یا قسمت کنده شده‌­ای از یک تومور که به ریه­‌ها منتقل شده است رخ دهد.

15 فروردین 1400 - 1:56
بازدید ها: 8

واکسن‌های معرفی شده جهت بیماری کووید-19 یا کرونا مانند واکسن‌های دیگر یک فرآورده‌ی بیولوژیک هستند که در برابر یک بیماری میکروبی (باکتریایی یا ویروسی) مشخص، در بدن ما ایمنی فعالِ اکتسابی ایجاد می‌کنند. واکسن‌ها معمولاً برای پیشگیری از بیماری‌ها و ایجاد ایمنی در برابر آن‌ها استفاده می‌شوند.

9 فروردین 1400 - 4:46
بازدید ها: 3

شاید هیچ‌چیز شیرین‌تر از یک خواب خوب شبانه نباشد ولی اضطراب دوران کرونا بسیاری را در سراسر دنیا بی‌خواب کرده است. خواب خوب شب طوری سخت شده است که حتی بعضی متخصصان اکنون اصطلاح "بی‌خوابی دوران ‌کرونا" را به کار می‌برند.

13 اسفند 1399 - 18:26
بازدید ها: 16

سندرم زجر تنفسی حاد (Adult Respiratory Distress Syndrome: ARDS) زمانی به وجود می‌آید که مایعات در کیسه‌های هوایی ریز و انعطاف‌پذیر (آلوئول) در ریه‌ها جمع می‌شوند. مایع مزبور مانع از پر شدن ریه‌ها با میزان کافی هوا می‌گردد و باعث می‌گردد تا دیگر هوای کافی وارد ریه‌ها نشده و در نتیجه اکسیژن کمتری وارد خون می‌شود. عارضه سندرم زجر حاد تنفسی باعث می‌شود تا اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد مناسب به اعضای بدن نرسیده و از بخشی از اکسیژن محروم شوند.

کیسه‌های هوایی سالم در ریه، Alveoli

کیسه‌های هوایی (Alveoli) سالم در ریه

5 اسفند 1399 - 22:50
بازدید ها: 19

بیماری مزمن انسدادی ریه ، یک بیماری ریوی پیشرونده است که به مرور زمان تنفس کامل را مشکل‌تر می­ کند و حتی می­‌تواند باعث مرگ بیمار بشود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2016 بیش از 251 میلیون نفر در سراسر جهان به COPD مبتلا بوده‌اند. بر اساس ارزیابی‌های این سازمان (WHO)، پیش­‌بینی می­‌شود تا سال 2030 میلادی COPD سومین عامل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری خواهد بود. مهمترین علت این بیماری، مصرف سیگار است. بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن پنهان هستند.

21 بهمن 1399 - 22:41
بازدید ها: 1020

ممکن است تصورش را هم نکنید که تنفس برخی از عوامل خارجی چه عوارضی مخربی می‌تواند داشته باشد، ولی برای برخی افراد، می‌تواند بیماری التهابی ریه حساس را به همراه داشته باشد. این بیماری یک واکنش آلرژیک به ذرات و عوامل محرکی و حساسیت‌زایی است که در محیط اطراف ما وجود دارد و باعث ایجاد علائمی نظیر سرفه و تنگی نفس می‌شود. در صورتی که درمان در مراحل اولیه آغاز شود و از استنشاق عوامل آلرژی‌زا اجتناب شود، بیماری التهابی ریه حساس بهبود خواهد یافت و فرد می‌تواند به شرایط عادی برگردد. طیف متنوعی از عواملی وجود دارد که تنفس آنها می‌تواند باعث ایجاد بیماری التهابی ریه حساس شود. این عوامل شامل قارچ‌ها، کپک‌ها، باکتری‌ها، پروتئین‌ها و مواد شیمیایی می‌شود.

24 دی 1399 - 18:46
بازدید ها: 1129

این موضوع که چه کسانی بیشتر در معرض خطر ناشی از بیماری کرونا هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخی عوامل زمینه‌ای بیماری مانند بیماری‌های قلبی یا ریوی می‌توانند احتمال تشدید علائم خطرناک بیماری کرونا در فرد مبتلا به این بیماری را افزایش دهند.

21 دی 1399 - 1:0
بازدید ها: 1121

 چرا علائم بعضی‌ها بهبود پیدا نمی‌کنند؟

درحالی که بیماری کرونا برای بسیاری، یک بیماری خفیف و کوتاه است و پس از طی دوره بیماری بهبودی کامل بدست می‌آید، ولی برخی از بیماران ماه‌ها با علائمی از جمله خستگی مفرط و درد مداوم و تنگی‌نفس درگیر هستند. این نوع بیماری که به "کرونای طولانی مدت" معروف است، تأثیر ناتوان‌کننده‌ای بر زندگی کسانی می‌گذارد که پس از بهبود، از خستگی شدید حتی با یک پیاده‌روی کوتاه شکایت می‌کنند.

تا به حال در این همه‌گیری تلاش‌ها معطوف به زنده نگاه داشتن مبتلایان بوده ولی اکنون اطلاعات روزافزونی در دست است که برخی با عوارض طولانی کرونا دست به گریبان می‌شوند. اما حتی پاسخ برخی سوال‌های اولیه هم روشن نیست؛ اینکه چرا برخی دچار "کرونای طولانی" می‌شوند و آیا همه کاملا بهبود می‌یابند؟

 بیماری کرونا (کووید-19) را بهتر بشناسیم.

 

3 دی 1399 - 3:51
بازدید ها: 1136