چرا مهم است که واکسن کووید-19 بگیرم؟

ابتلا به کووید-19 می‌تواند جدی باشد و ممکن است منجر به مرگ، بیماری که نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کند و یا پیچیدگی‌های درازمدت شود، بخصوص برای افراد مسن یا کسانی که مشکلات سلامتی نهفته دارند.

شما می‌توانید بدون هیچ نشانه‌ای کووید-19 داشته باشید و آن را به خانواده، دوستان و همکاران بدهید، که خیلی از آنها ممکن است در خطر آسیب‌پذیری باشند. سالم بودن شما خطر گرفتن یا پخش کردن کووید-19 را در شما کم نمی‌کند.

15 اردیبهشت 1400 - 17:56
بازدید ها: 23

محققان می‌گویند افرادی که پس از ابتلا به کووید ۱۹، حس بویایی خود را از دست داده و در صددند تا بار دیگر این حس را بدست آورند به جای درمان با استروئیدها تحت "آموزش بویایی" قرار بگیرند.

8 اردیبهشت 1400 - 20:24
بازدید ها: 26

شاید هیچ‌چیز شیرین‌تر از یک خواب خوب شبانه نباشد ولی اضطراب دوران کرونا بسیاری را در سراسر دنیا بی‌خواب کرده است. خواب خوب شب طوری سخت شده است که حتی بعضی متخصصان اکنون اصطلاح "بی‌خوابی دوران ‌کرونا" را به کار می‌برند.

13 اسفند 1399 - 18:26
بازدید ها: 69

این موضوع که چه کسانی بیشتر در معرض خطر ناشی از بیماری کرونا هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخی عوامل زمینه‌ای بیماری مانند بیماری‌های قلبی یا ریوی می‌توانند احتمال تشدید علائم خطرناک بیماری کرونا در فرد مبتلا به این بیماری را افزایش دهند.

21 دی 1399 - 1:0
بازدید ها: 1346

 چرا علائم بعضی‌ها بهبود پیدا نمی‌کنند؟

درحالی که بیماری کرونا برای بسیاری، یک بیماری خفیف و کوتاه است و پس از طی دوره بیماری بهبودی کامل بدست می‌آید، ولی برخی از بیماران ماه‌ها با علائمی از جمله خستگی مفرط و درد مداوم و تنگی‌نفس درگیر هستند. این نوع بیماری که به "کرونای طولانی مدت" معروف است، تأثیر ناتوان‌کننده‌ای بر زندگی کسانی می‌گذارد که پس از بهبود، از خستگی شدید حتی با یک پیاده‌روی کوتاه شکایت می‌کنند.

تا به حال در این همه‌گیری تلاش‌ها معطوف به زنده نگاه داشتن مبتلایان بوده ولی اکنون اطلاعات روزافزونی در دست است که برخی با عوارض طولانی کرونا دست به گریبان می‌شوند. اما حتی پاسخ برخی سوال‌های اولیه هم روشن نیست؛ اینکه چرا برخی دچار "کرونای طولانی" می‌شوند و آیا همه کاملا بهبود می‌یابند؟

 بیماری کرونا (کووید-19) را بهتر بشناسیم.

 

3 دی 1399 - 3:51
بازدید ها: 1366

بیماری کرونا (کووید-19) عمدتاً با لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه‌ی خشک با یا بدون تب بروز می‌یابد. تعدادی از بیماران نیز علائمی مانند اسهال، درد شکم، سردرد، تعریق، گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (و غیره) بروز پیدا می‌کند. بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می‌یابد، دچار مشکل تنفسی و تنگی نفس می‌شوند. لازم به ذکر است در برخی از بیماران ممکن است از دست دادن حس بویایی و چشایی اتفاق افتاده که پس از یک تا دو هفته بهبود یابد.

با توجه به پرسش‌هایی که عموماً از طرف مردم در مورد این بیماری و عوارض آن مطرح می‌گردد معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تهیه جزوه‌ای جهت پاسخ به برخی از مهمترین این سوالات اقدام نموده است که با تغییرات کمی در اینجا آورده شده است.

24 آذر 1399 - 19:42
بازدید ها: 152

اگرچه بیماری کرونا (کووید-19) بیشتر با تظاهرات تنفسی مثل پنومونی و نارسایی حاد تنفسی شناخته می‌­­شود اما پزشکان مشاهده کرده‌­­اند که پیامدهای دیگری بجز دستگاه تنفس نیز دارد. تجارب کلینیکی و پژوهش‌های انجام شده نشان می‌­­دهد که سیستم‌­های دیگر بدن نظیر خون، اعصاب، کلیه، گوارش، کبد و مجاری صفراوی، غدد، قلب، چشم و پوست نیز می­‌توانند تحت تأثیر این بیماری قرار گیرند.

10 آبان 1399 - 3:27
بازدید ها: 121

ویروس کرونا باعث بیماری کووید-19 (بیماری ویروس کرونا سال 2019) تاکنون میلیون­‌ها نفر را در سرتاسر دنیا آلوده کرده و باعث مرگ حدود 2 میلیون نفر شده است. برخی فقط علائم خفیفی دارند و برخی نیز هیچ علامتی ندارند و فقط ناقل هستند. اما در افراد دیگر، کووید-۱۹ می‌تواند منجر به نارسایی حاد تنفسی که یک فرآیند التهابی سیستمیک تخریب‌کننده است شده و مشکلات جدی در دستگاه تنفسی ایجاد کند که منجر به عدم دریافت اکسیژن کافی و حتی مرگ شود. این نشانه‌ها در افرادی که بیماری­‌های زمینه‌ای دیگری دارند، بیشتر دیده می‌شود. که با احتمال مرگ‌ و میر قابل ‌توجهی همراه است.

9 مهر 1399 - 18:41
بازدید ها: 95