امبولی ریه بسته شدن ناگهانی یک یا چند رگ خونی است که خون را به ریه‌­ها می‌­رساند. بیشتر اوقات این انسداد به وسیله قسمت‌­های جدا شده از لخته­ خونی که در دیواره یک سیاهرگ شکل گرفته و از طریق سیاهرگ‌­ها به ریه منتقل می‌­شود صورت می­‌گیرد. در موارد نادری نیز ممکن است انسداد به وسیله کیسه‌های هوایی، قطعات کوچک چربی یا قسمت کنده شده‌­ای از یک تومور که به ریه­‌ها منتقل شده است رخ دهد.

15 فروردین 1400 - 1:56
بازدید ها: 85

سندرم زجر تنفسی حاد (Adult Respiratory Distress Syndrome: ARDS) زمانی به وجود می‌آید که مایعات در کیسه‌های هوایی ریز و انعطاف‌پذیر (آلوئول) در ریه‌ها جمع می‌شوند. مایع مزبور مانع از پر شدن ریه‌ها با میزان کافی هوا می‌گردد و باعث می‌گردد تا دیگر هوای کافی وارد ریه‌ها نشده و در نتیجه اکسیژن کمتری وارد خون می‌شود. عارضه سندرم زجر حاد تنفسی باعث می‌شود تا اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد مناسب به اعضای بدن نرسیده و از بخشی از اکسیژن محروم شوند.

کیسه‌های هوایی سالم در ریه، Alveoli

کیسه‌های هوایی (Alveoli) سالم در ریه

5 اسفند 1399 - 22:50
بازدید ها: 77

بیماری مزمن انسدادی ریه ، یک بیماری ریوی پیشرونده است که به مرور زمان تنفس کامل را مشکل‌تر می­ کند و حتی می­‌تواند باعث مرگ بیمار بشود. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2016 بیش از 251 میلیون نفر در سراسر جهان به COPD مبتلا بوده‌اند. بر اساس ارزیابی‌های این سازمان (WHO)، پیش­‌بینی می­‌شود تا سال 2030 میلادی COPD سومین عامل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰۳۰ میلادی بیماری خواهد بود. مهمترین علت این بیماری، مصرف سیگار است. بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن پنهان هستند.

21 بهمن 1399 - 22:41
بازدید ها: 1280

ممکن است تصورش را هم نکنید که تنفس برخی از عوامل خارجی چه عوارضی مخربی می‌تواند داشته باشد، ولی برای برخی افراد، می‌تواند بیماری التهابی ریه حساس را به همراه داشته باشد. این بیماری یک واکنش آلرژیک به ذرات و عوامل محرکی و حساسیت‌زایی است که در محیط اطراف ما وجود دارد و باعث ایجاد علائمی نظیر سرفه و تنگی نفس می‌شود. در صورتی که درمان در مراحل اولیه آغاز شود و از استنشاق عوامل آلرژی‌زا اجتناب شود، بیماری التهابی ریه حساس بهبود خواهد یافت و فرد می‌تواند به شرایط عادی برگردد. طیف متنوعی از عواملی وجود دارد که تنفس آنها می‌تواند باعث ایجاد بیماری التهابی ریه حساس شود. این عوامل شامل قارچ‌ها، کپک‌ها، باکتری‌ها، پروتئین‌ها و مواد شیمیایی می‌شود.

24 دی 1399 - 18:46
بازدید ها: 1352

وقتی سیاهرگ‌های ریز در ریه ضخیم یا باریک شده، بسته یا تخریب شوند، خون نمی­‌تواند به راحتی از مسیر ریه عبور کند. در نتیجه فشار خون در در ریه‌­ها بالا رفته و شرایط برای ابتلا به فشار خون بالای ریوی ایجاد می­‌شود. فشار خون بالای ریوی نوعی از فشار خون است که بر مویرگ‌های ریه و سمت راست قلب اثر می­‌گذارد.

29 آذر 1399 - 19:13
بازدید ها: 1340