نخ دندان

روش صحيح استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان نقش بسيار مهمي در رعايت بهداشت دهان و دندان دارد. نخ دندان پلاك ها و باكتري‌هايي را از بين مي‌برد كه مسواك شما به آنها دسترسي ندارد. اگر شما نخ دندان نزنيد در نظافت بيش از يك سوم سطح دندانتان كوتاهي كرده‌ايد. پلاك‌هاي دنداني عامل اصلي بيماري‌هاي لثه مي‌باشند. با حداقل يك بار استفاده از نخ دندان در طي روز، شانس به وجود آمدن اين پلاك‌ها به شدت كاهش مي‌يابد. 
 
 
روش استفاده از نخ دندان
1-از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به اندازه ی 35-30 سانتیمتر ببرید.
 
2- نخ رادور انگشتان وسط دو دست بپيچيد و آن را با انگشت شست و سبابه مهار كنيد.
 
3- نخ دندان را با انگشت شست و سبابه طوري بگيريد كه حدود دو سانتي متراز نخ بين انگشتانتان محصور شود تا تسلط شما به حركت نخ افزايش يابد.
 
4- حركت انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.
 
5- نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.
 
6- نخ را به صورت منحني دور دندان گرد كنيد و به آرامي آن را تا زير ناحيه آزاد لثه ببريد و به سمت بالا حركت دهيد. اين حركت را دو يا سه بار تكرار كنيد.
 
7- هیچگاه نخ دندان را با فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود. بلکه آن را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.
 
8- بعد از استفاده از نخ دندان مسواك بزنيد. اين موثرترين روش براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها و بيماري هاي لثه است.
 
نکته ی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از نخ کشیدن هر دندان، آن را کمی بچرخانید تا برای پاک کردن مواد غذایی از بین دندان دیگر، همیشه نخ تمیز به کار برده شود.
 
چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان: 
1- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت. 
2- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید. 
3- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید. 
 
4- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابــه :

نویسنده : کیاوش زعفری نوبری
29 فروردین 1394 - ساعت : 22:39
بازدید ها: 2097

نظرات شما

برای دکتر یک نظر بگذارید.

  • 10 فروردین 1396 - 11:13
  •  
  • Captcha
لطفا به نکات زیر توجه نمایید :
نظرات شما بعد از بررسی توسط پزشک و تایید نمایش داده می شود.
لطفا از بکار بردن کلمات غیر اخلاقی و به دور از فرهنگ ایرانی - اسلامی خودداری فرمایید.
سجاد : 30 فروردین 1394 - ساعت : 16:7

سلام آقای دکتر ممنون از پاسخون سریعتون !!!
من قبلا از این f شکلیا هم استفاده کردم که بازم مشکل داشتم ولی مثل اینکه برای کودکان هم طبق فرمایش شما هست.
بازم تشکر از پاسخ سریع و کامل

سجاد : 30 فروردین 1394 - ساعت : 0:48

سلام آقای دکتر
من یک مشکل برای نخ کشیدن دارم !!!
با اینکه پسرم ولی دهانم کوچه حتی فک هم کوچیکه که برای ارتودنسی مجبور شدم دوتا از دندان های اصلی ام را حتی که اصلی بودن بکشم و الان هم برای نخش کشیدن دندان های آخر مشکل دارم که اصلا نمیتونم دست کنم اونجا ؟؟؟

وسیله ای شما میتونید بهم معرفی کنید

ممنونم میشم اگه جوابمو بدین

دکتر کیاوش زعفری نوبری:30 فروردین 1394 - ساعت : 1:13

نخ دندان هایی به شکل F که نخ دندان ما بین دو سر بالایی همون F وصل شده تو بازار هست که یکبار مصرف هستند .برای استفاده کودکان ودر سایز کوچک هستند از اونا تهیه کنید.
دندان هایی که نخ به مدت طولانی استفاده نشده اولش به سختی لابلایش نخ میره با حوصله سعی کنید تمییز کنید بار دوم و تکرار راحتتر نخ کشیدن موثر خواهد شد.