لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
وبا - Cholera
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

وَبا بيماري است که از طريق آب توسط باکتري ويبريو کلرا ايجاد مي‌شود. اين بيماري در گذشته در ايران به نام مرگامرگي خوانده مي‌شده‌است. اين باکتري با نوشيدن آب آلوده يا خوردن ماهي نپخته يا خوردن صدف‌ها وارد بدن مي‌شود. در ايران بيشترين راه انتقال وبا، سبزي‌هاي آلوده‌است. سبزي‌هايي که در هنگام کاشته شدن با کود انساني (پساب) تغذيه مي‌شوند داراي بيشترين آلودگي هستند. وبا در طول تاريخ هفت بار همه‌گيري جهان‌گستر داشته‌است. در قرن نوزدهم چندين بار در اروپا همه‌گير شد اما امروزه وبا بيشتر در کشورهاي جهان سوم به علت وضعيت ناسالم و غير بهداشتي آبهاي آشاميدني ديده مي‌شود.

علائم

آغاز ناگهاني اسهال آبکي شديد و بدون درد و تب از نشانه‌هاي بيماري وبا است. اسهال وبا به اسهال آب برنجي معروف است وفرد بيمار گاه روزانه بيش از 30ليتر آب دفع مي‌کند که اين مقدار دفع آب باعث اسيدوز و نهايتاً مي‌تواند منجر به مرگ فرد شود. کمتر از 5% بيماران وبايي تب دارند. گاهي در آغاز بيماري استفراغ ديده مي‌شود. بيمار احساس تشنگي دارد و بي‌قرار است از درد پشت ساق پا شاکي است، زبان خشک، چشم‌ها گودرفته، نبض ناتوان است.
  • تشنگي زياد
  • استفراغ بدون حالت تهوع
  • اسهال آبکي و پرفشار و بدون دل‌درد که بيمار نتواند آن را کنترل کند.
  • گرفتن ماهيچه‌هاي پشت ساق پا
  • کم شدن ادرار
  • ادرار با رنگ زرد
 
البته بايد توجه داشته باشيد که هر کدام از اين موارد بالا به تنهايي نشان‌گر وبا نيستند يک فرد ممکن است همه نشانه‌هاي بالا را نداشته باشد. مدت زمان بروز بيماري از 2 تا 5 روز متغير است.

درمان

نخستين مرحله درمان، نوشاندن آب و الکتروليت‌ها به بيمار است. گام سپسين، دادن آنتي‌بيوتيک است که هم کمک به کاهش حجم مدفوع مي‌کند و هم مدت بيماري را کوتاه مي‌کند و همچنين سيکل انتقال را کوتاه و قطع مي‌کند.
براي نوشاندن آب و الکتروليت توجه به شدت اسهال و وضع کم آبي بيمار لازم است. در اسهال‌هاي خفيف و دهيدراتاسيون خفيف (زير 5%) دادن آب و الکتروليت خوراکي (ORS) کافي است اگر موجود نبود و يا بيمار تحمل نکرد مي‌توان از لعاب برنج (50 گرم در ليتر)، نوشابه با نمک و... استفاده کرد.
در بيماران با دهيدراسيون شديد (که بيش از 10% آب از دست داده‌اند؛ دراي چشم‌هاي کاملاً گودرفته، خواب آلوده، فشار خون و نبض ضعيف) و همچنين در بيماراني که استفراغ دارند و يا در بيماراني که در اغما هستند و همچنين بيماران داراي فلج روده بايد سرم تزريق شود.
آنتي بيوتيک تتراسايکلين و داکسي سيکلين نقش مهمي در کاهش مدت و شدت بيماري وبا دارند. ساير آنتي بيوتيک‌هايي که بهره‌گيري مي‌شوند دربرگيرنده سيپروفلوکساسين و آزيترومايسين مي‌باشند. براي کودکان و زنان باردارسيفيکسيم، آمپي سيلين، آزيترومايسين و اريترومايسين مناسب است.