لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
لب‌ شکری - Cleft lip and cleft palate
نام های دیگر: خرگوش‌ لب،شکافته‌ لب،لب‌ چاک،چهار لب،سه‌ لبه،سه‌ لنج،کفيده‌ لب،شکر لب
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

لَب‌شِکَري يا لَبِ شکافته، يکي از نواقص زايشي بدن است. در اين حالت بخشي از لب نوزاد باز مي‌ماند و گوشت آن رشد کافي نداشته‌است.
حالت لب‌شکري ممکن است هم‌زمان با کام شکافته رخ بدهد.
در حالت کام شکافته، بخش‌هاي چپ و راست سخت‌کام پيوستگي ندارند. کام‌ها يا لب‌هاي شکافته در هر 600 تا 800 زايمان رخ مي‌دهد و امروزه مي‌توان با جراحي سريع پس از زايمان آن را رفع کرد.
در زبان فارسي حالت لب‌شکري را با نام‌هاي خرگوش‌لب، شکافته‌لب، لب‌چاک، چهارلب، سه‌لبه، سه‌لنج، کفيده‌لب، و شکرلب نيز مي‌ناميدند.

علائم

وجود شکاف بين دهان و بيني

درمان

شکاف لب و کام از شايع‌ترين نقايص دهاني- صورتي است که مورد توجه محققان قرار گرفته‌است. درمان شکاف لب همراه با شکاف کام و يا بدون آن، انجام جراحي‌هاي متعدد، گفتار درماني و درمان‌هاي ارتودنسي و دنداني را بخصوص در 18 سال اوليه عمر مي‌طلبد. ارائه اطلاعات لازم به والدين اين کودکان و انجام درمان‌هاي پزشکي- دندانپزشکي به هنگام، مي‌تواند در بهبود وضعيت بسيار مؤثر باشد.
دندانپزشک کودکان، متخصصين ارتودنسي و جراحان فک و صورت مسئول مستقيم مراقبت‌هاي دنداني- فکي اين بيماران مي‌باشند. رابطه قوي بين تعداد و شدت مشکلات دنداني با نوع و شدت شکاف وجود دارد. مراقبت‌هاي دنداني پيشگيري نيز از اهميت بالايي برخوردار است زيرا اکلوژن دنداني دست نخورده کودک، بخصوص در ناحيه شکاف، پايه‌اي براي درمان‌هاي ارتودنسي و جراحي بعدي محسوب مي‌گردد.