لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
هیدروسل - Hydrocele
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

هيدروسل به تجمع مايع در کيسه اي که در اطراف بيضه وجود دارد گفته مي شود و معمولا در يک طرف بوجود مي آيد اما گاهي دو طرفه مي باشد. هيدروسل در نوزادان شايع است، اما در اکثر موارد در طي سال اول زندگي خودبخود برطرف مي شود. همچنين هيدروسل مي تواند در بچه بزرگ تر و همچنين در بالغين و افراد بزرگسال نيز ديده شود. هيدروسل معمولا دردناک نيست و خطري براي فرد ايجاد نمي کند مگر آنکه خيلي بزرگ شده و ايجاد سنگيني و احساس ناراحتي در فرد نمايد.
 
علت هيدروسل نامعلوم است. در نوزادي ممکن است به دليل باز ماندن سوراخي بين شکم و کيسه بيضه منجر به بروز هيدروسل شود که در اين موارد حجم مايع هيدروسل که از شکم وارد کيسه مي شود در طول روز متغيير است. در حالت معمول اين سوراخ به هنگام تولد بسته مي شود ولي در عده اي سوراخ باز مانده و منجر به بروز هيدروسل مي شود. هيدروسل در بزرگسالي مي تواند در اثر عفونت بيضه يا اپيديديم، التهاب، جراحي در ناحيه کيسه بيضه يا ناحيه کشاله ران، و سرطان بيضه ايجاد شود.
 
به نقل از دکتر محمد جباري

علائم

هيدروسل علامتي ايجاد نمي کند و بصورت بزرگي کيسه بيضه تظاهر مي کند.  ديگر علائم احتمالي به صورت درد، احساس سنگيني، تورم، قرمزي پوست کيسه بيضه يا احساس فشار بر روي قاعده آلت تناسلي باشد.
تشخيص هيدروسل با معاينه توسط پزشک داده مي شود. گاه پزشک با تاباندن نور و عبور نور از کيسه پر از آب اطراف بيضه تشخيص را مسجل مي کند. از سونوگرافي نيز براي قطعي کردن تشخيص مي توان کمک گرفت.
 
به نقل از دکتر محمد جباري

درمان

هيدروسل معمولا خطرناک نيست و معمولا زماني توصيه به درمان مي شود که باعث درد يا سنگيني زياد يا احساس خجالت در فرد به دليل بزرگي بيش از حد شود. البته هيدروسل نوزادان اگر بعداز يکسالگي باقي بماند با توجه به وجود راه ارتباط بين کيسه بيضه و شکم، توصيه به درمان مي شود.
درمان هيدروسل جراحي است. کشيدن آب هيدروسل با سوزن هم مي تواند باعث عفونت شود و هم اينکه احتمال عود هيدروسل زياد است لذا توصيه به انجام آن نمي شود.
 
به نقل از دکتر محمد جباري