لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
جذام - Leprosy
نام های دیگر: هانسن، خوره
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

جذام يا خوره(به انگليسي: Leprosy)، بيماري که همچنين با نام بيماري هانسن شناخته مي‌شود، بيماري مزمن است که توسط باکتري مايکوباکتريوم لپره و مايکوباکتريوم لپروماتوسيس ايجاد مي‌شود. در ابتدا، عفونت‌هاي ناشي از اين بيماري علائمي ندارند و به مدت 5 تا 20 سال به اين صورت باقي مي‌مانند. علائم اين بيماري شامل گرانولوما دستگاه عصبي پيراموني، دستگاه تنفسي، پوست، و چشم‌ها مي‌شود. اين علائم ممکن است باعث ناتواني در حس درد و در نتيجه از دست دادن بخش‌هايي از دست و پا در نتيجه آسيب‌هاي مکرر شود. احساس ضعف و ضعف چشم همچنين ممکن است در بيمار ايجاد شود.
دو نوع اصلي اين بيماري بر اساس تعداد باکتري‌هاي موجود در هر نوع تشخيص داده مي‌شود: پسي باسيلاري و مالتي باسيلاري. اين دو نوع جذام بر اساس تعداد پيگمانتاسيون ضعيف، و لکه‌هاي پوستي بي‌حس تشخيص داده مي‌شوند که در پسي باسيلاري تعداد اين لکه‌ها پنج عدد يا کمتر است و در نوع مالتي باسيلاري تعداد آنها بيشتر از پنج عدد مي‌باشد. اين بيماري با استفاده از مشاهده رنگ‌آميزي اسيد فاست در بافت برداري پوستي يا از طريق تشخيص DNA فرد با استفاده از واکنش زنجيره‌اي پليمراز تشخيص داده مي‌شود. اين بيماري در ميان افرادي که در فقر زندگي مي‌کنند شايع تر است و عقيده بر اين است که از طريق ريز قطره‌هاي تنفسي به انسان منتقل مي‌شود. اين بيماري از دسته بيماري‌هاي بسيار عفوني نمي‌باشد.
جذام قابل درمان مي‌باشد. درمان نوع پسي باسيلاري اين بيماري با استفاده از داروهاي داپسون و ريفامپين به مدت 6 ماه صورت مي‌پذيرد. درمان نوع مالتي باسيلاري اين بيماري با استفاده از داروهاي ريفامپين، داپسون و کلوفازيمين به مدت 12 ماه صورت مي‌گيرد. اين داروها توسط سازمان بهداشت جهاني در اختيار کشورها قرار مي‌گيرد. آنتي بيوتيک‌هاي ديگري نيز ممکن است در درمان اين بيماري استفاده شوند. در سال 2012 تعداد 189،000 نفر در جهان به اين بيماري مزمن مبتلا بودند و اين تعداد در حال حاضر به 230،000 نفر رسيده است. موارد مزمن اين بيماري از دهه 1980 که حدود 5,2 ميليون نفر را به خود مبتلا کرده بود کاهش يافته است. اکثر موارد جديد اين بيماري در 16 کشور اتفاق مي‌افتد و در اين ميان بيش از نيمي از اين مبتلايان از کشور هند مي‌باشند. در 20 سال گذشته بيماري جذام 16 ميليون نفر در دنيا درمان شده است.
هزاران سال است که بشريت با بيماري جذام دست و پنجه نرم مي‌کند. نام اين بيماري از واژه لاتين lepra به معناي «فلس مانند» گرفته شده است، اين در حالي است که واژه «بيماري هانسن» از روي نام گرهارد آرمور هانسن گرفته شده است. قرنطينه افراد مبتلا در کمپ‌هاي جذامي‌ها هنوز در کشورهايي مانند هند، با بيش از هزار؛چين، با حدود صدها؛ و در آفريقا اتفاق مي‌افتد. با اين حال، بيشتر اين کمپ‌ها بسته شده‌اند. براي مدت مديد در طول تاريخ، مردم جذام را همواره با ننگ جامعه در ارتباط مي‌دانند، که اين خود عاملي براي جلوگيري از گزارش بيماري فرد و درمان زودهنگام مي‌شود. روز جهاني جذام در سال 1954 وارد تقويم شد تا به افراد مبتلا به جذام آگاهي داده شود.

علائم

علائم اين بيماري شامل گرانولوما دستگاه عصبي پيراموني، دستگاه تنفسي، پوست، و چشم‌ها مي‌شود. اين علائم ممکن است باعث ناتواني در حس درد و در نتيجه از دست دادن بخش‌هايي از دست و پا در نتيجه آسيب‌هاي مکرر شود. احساس ضعف و ضعف چشم همچنين ممکن است در بيمار ايجاد شود.

درمان

بيماري جذام بوسيله ريفامپيسين، داپسون و کلوفازيمين درمان مي‌شود. واکسيناسيون با ب ث ژ (BCG) مي‌تواند انسان را علاوه بر سل در برابر جذام نيز محافظت نمايد.