لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

مالاریا - Malaria
نام های دیگر: cystic ovarian mass،پالوديسم،تب نوبه،تب متناوب
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

مالاريا مهم‌ترين بيماري انگلي و يکي از مسايل مهم بهداشتي تعدادي از کشورها بخصوص کشورهاي گرمسيري دنيا است. بيماري مالاريا با نامهاي ديگري چون پالوديسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب ناميده مي‌شود.
اين بيماري به صورت عفونت حاد در بيشتر موارد وخيم و گاهي طولاني و با ويژگيهاي تب متناوب و لرز، کم‌خوني و بزرگي طحال و گاه با ويژگيهاي ساده يا کشنده ديگر خودنمايي مي‌کند. اهميت اين بيماري به خاطر شيوع زياد و مرگ‌ومير قابل توجه‌است. انگل مالاريا توسط يک تيره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل مي‌شود که اين تيره شامل چندين گونه است.
کلمه مالاريا يک کلمه ايتاليايي و به معناي هواي بد (Mal-Aria) است و منظور از آن تعريف بيماري با ويژگيهاي تب متناوب است که ايتاليايي‌ها در گذشته وجود آن را ناشي از هواي بد و مناطق باتلاقي مي‌دانستند. همواره با گرم شدن زمين، شيوع اين بيماري افزايش مي‌يابد.

علائم

مالاريا عامل بسيار شايع تب در کشورهاي گرمسيري است. شروع بيماري با خستگي، ضعف، سردرد، درد بدن و تب همراه است که دقيقا شبيه بيماري‌هاي ويروسي معمولي مثل سرماخوردگي است.
تب‌هاي شديد و دوره‌اي که در برخي موارد به بالاي 40 درجه مي‌رسد، قبل از شروع درمان در بيماران وجود دارند، به طوري که بيمار هر سه روز يک بار دچار تب شديد و لرز مي‌شود که چند ساعت ادامه دارد و سپس بهبودي پيدا مي‌کند. اين افزايش درجه حرارت در واقع يک مکانيسم دفاعي براي از بين بردن انگل مالارياست، زيرا در دماي زياد انگل‌ها کشته مي‌شوند. مکانيسم دفاعي ديگر بدن فعال شدن طحال براي به دام انداختن گلبول‌هاي سرخ آلوده است، به اين ترتيب در بيماري مالاريا، طحال بزرگ مي شود و با از بين رفتن گلبول‌هاي سرخ آلوده، بيمار دچار کم‌خوني مي‌شود.
::به نقل از تبيان::

درمان

درمان بيماري مالاريا در انواع خوش خيم با داروهايي مثل «کلروکين» طي يک دوره چند روزه انجام مي‌شود. متاسفانه در حال حاضر انواع بدخيم مالاريا به بسياري از داروها مقاوم هستند؛ البته داروهايي مثل «آرتزونات» و «مفلوکين» براي درمان اين دسته از بيماران به بازار آمده است.
::به نقل از تبيان::