لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
اسکوروی - Scurvy
نام های دیگر: اسقربوط، اسکوربوتوس، Scorbutus
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

اسکوروي (به انگليسي: Scurvy) يک بيماري است که در اثر کمبود ويتامين ث، که در سنتز و ساخت کلاژن نقش دارد، به وجود مي‌آيد. نام شيميايي اين ويتامين، اسيد اسکوربيک، از ريشه لاتين واژه اسکوروي، اسکوربوتوس (Scorbutus) گرفته شده است. در گذشته، در زبان فارسي، به اين بيماري اسقربوط نيز گفته مي‌شد، که از زبان عربي گرفته شده است.
 
اسکوروي موجب ظاهر شدن لکه‌هايي بر روي پوست، اسفنجي شدن لثه‌ها و خونريزي غشاهاي مخاطي مي‌شود. لکه‌ها بر روي ران‌ها و پاها بيش‌تر ظاهر مي‌شوند. افراد مبتلا به اسکوروي رنگ‌پريده و افسرده هستند، و ممکن است دچار فلجي يک يا چند عضو شوند. در اسکوروي پيشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک مي‌کنند، دندان‌ها مي‌افتند، و سرانجام، در صورت عدم درمان، فرد مي‌ميرد.
در گذشته اسکوروي در ميان ملوانان و دزدان دريايي که مدت‌هايي طولاني در سفر بودند و به ميوه و سبزيجات دسترسي نداشتند بسيار شايع بود.
 
اغلب جانوران دچار اسکوروي نمي‌شوند، چرا که بدن آن‌ها قادر به ساخت ويتامين ث است. انسان و ساير نخستي‌ها، خوکچه‌هاي هندي، و چند گونه ديگر فاقد آنزيمي هستند که ساخت اين ويتامين را ممکن مي‌سازد، و بايد آن را از طريق رژيم غذايي خود دريافت کنند. ويتامين ث در بسياري از بافت‌هاي گياهي يافت مي‌شود. مرکبات، گوجه، سيب‌زميني، کلم و فلفل سبز منابعي سرشار از ويتامين ث هستند.

علائم

ورم‌هايي در بازوها و پاها و خستگي از علايم ابتدايي بيماري هستند. پس از مدتي، بافت غشاهاي مخاطي بيني و لثه سست و اسفنجي شده و دچار خونريزي مي‌شود. همچنين، لکه‌هايي بر روي پوست ظاهر مي‌شوند. در اسکوروي پيشرفته، زخم‌ها باز شده، چرک مي‌کنند، دندان‌ها شل شده و سپس مي‌افتند. بيمار ديگر قادر به ايستادن نخواهد بود و سرانجام، از شدت خستگي يا عفونت مي‌ميرد.

درمان

اسکوروي به کمک رژيم غذايي حاوي ويتامين ث درمان مي‌شود، و جلوگيري از آن نيز از همين طريق صورت مي‌گيرد. مرکبات، کيوي، پاپايا، گوجه و توت فرنگي ميوه‌هايي سرشار از ويتامين ث هستند. هويج، فلفل دلمه‌اي، بروکلي، سيب‌زميني، کلم، اسفناج و پاپريکا نيز منابعي از اين ويتامين هستند.
همچنين، جگر گوساله و صدف خوراکي داراي ويتامين ث هستند. علاوه بر اين غذاها، ويتامين ث به صورت مکمل (مثلاً به شکل قرص) نيز وجود دارد.