لیست بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

اسپروی تروپیکال - Tropical sprue
نام های دیگر: سوءجذب گوارشي گرمسيري،اسپروي گرمسيري
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

سوءجذب گوارشي گرمسيري يا اسپروي گرمسيري(tropical sprue) نشانگان سوءجذبي گوارشي است که احتمالاً به دليل کمبود تغذيه توأم با عفونت ايجاد مي‌شود و به‌صورت بومي در کشورهاي گرمسيري و نيمه‏‌گرمسيري وجود دارد و طي آن پرزهاي روده باريک مسطح مي‌شوند.

علائم

اسهال ، استئاتوره ، دردهاي شکمي ، کاهش وزن و خستگي. بيمار احتمالاً کمبود ويتامينهاي A ، B12 ، D ، K و فولات را دارد از اين رو علائم اين کمبودها مانند کم خوني مشاهده مي‌شوند.
نشانگان سوءجذب بسته به نقص خاص و ماده مغّذي‌اي که کمبود آن وجود دارد، متفاوت است. به‌طور معمول ناراحتي‌هاي شکمي، نفخ، پرگازي شکم؛ مدفوع چرب و بدبو، کاهش وزن، ضعف و خستگي وجود دارد. چربي‌ها اغلب جذب نمي‌شوند و اين مسئله منجر به سوءجذب چهار ويتامين محلول در چربي (K، E، D، A) مي‌گردد. کمبود ويتامين K منجر به ايجاد گرايش به خونريزي مي‌شود. سوءجذب ويتامين D قابليت استفاده از کلسيم و منيزيم را کاهش مي‌دهد و به اين ترتيب درد استخواني ممکن است يکي از علائم سوءجذب شديد باشد. اختلال در جذب آهن، اسيد فوليک و ويتامين B12 منجر به کم‌خوني، ضعف و کاهش وزن مي‌شود.

درمان

درمان با تتراسيکلين ، کوتريموکسازول (براي سه تا شش ماه) ومکملهاي ويتامين B12 و فوليک اسيد است.
روش برخورد پزشک با سوءجذب بستگي به علت زمينه‌اي دارد که بايد از طريق آزمايش‌هاي خون و مدفوع و اغلب نمونه‌برداري از روده، تعيين نگردد. درمان شرايط زمينه‌اي و پرکالري همراه با مکمل‌هاي ويتامين و مواد معدني نيز اغلب توصيه مي‌شود. در بيماري سلياک بايد با دفع زياد از موداد عذائي حاوي گلوتن (آرد و بسياري از فرآورده‌هاي غلات) اجتناب کرد. در کمبود لاکتاز که حدود يک‌چهارم کليه بزرگسالان به آن مبتلا مي‌شوند، پرهيز از شير و محصولات آن اسهال و پرگازي شکم را برطرف مي‌کند. در سوءجذب مزمن مناطق استوائي، و بيماري ويپل (هر دو از طريق نمونه‌برداري از روده تشخيص داده مي‌شوند) مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها ممکن است توصيه شود. در بيماري‌هاي لوزالمعده ممکن است با تجويز آنزيم‌هاي لوزالمعده سوءجذب اصلاح شود.