لیست تمامی بیماری ها به همراه علائم و نحوه درمان:

لیست بیماری ها به ترتیب الفبای فارسی
واریس - Varicose veins
نام های دیگر: واريس سياهرگ‌ها،واريس پا
  • معرفی
  • علائم
  • درمان

معرفی

واريس سياهرگ‌ها (به انگليسي: Varicose veins) که از ريشه لاتين Varix به معناي پيچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سياهرگ‌ها يا تورم وريد گفته مي‌شود. واريس، شايعترين بيماري عروقي انسان است که حدود 20-10% جمعيت را مبتلا مي‌کند. سياهرگ‌هاي واريسي به صورت رگ‌هاي دراز، گشادشده و پرپيچ‌وخم و غالباً در سطوح دروني اندام تحتاني ديده مي‌شوند. بيشترين ميزان شيوع واريس در زنان بين سن 49-40 سالگي برآورد شده‌است.

علائم

بيشتر سياهرگ‌هاي واريسي بدون علامت بوده و تنها از جنبه زيبايي به توجه پزشکي نياز مي‌يابند. در صورت علامت‌دار شدن، احساس درد، پري و سنگيني منتشر و غير اختصاصي در ساق پاها به ويژه پس از ايستادن به مدت طولاني، وجود دارد. گاهي تورم در مچ پا و عروق برجسته در پا ديده مي‌شود.

درمان

درمان نگهدارنده (مانند جوراب الاستيک، اجتناب از سرپا ايستادن طولاني و بالا نگهداشتن پا هنگام دراز کشيدن و جوراب ساق بلند کشي) است. در صورت بروز مشکلات اساسي جراحي ضروري است. روش‌هاي درماني متداول عبارتند از اسکلروتراپي (تزريق مايع) و جراحي. انديکاسيون‌هاي درمان جراحي شامل درد دائم و ناتوان‌کننده، ترومبوفلبيت (لخته شدن) سطحي راجعه، ضايعات و زخم‌هاي پوستي همراه با خونريزي هستند.