فاطمه ملایری
کارشناس ارشد روانشناس و مشاور
طبق تجویز پزشک عمل کنید در صورت بدتر شدن داروی جایگزین با دوز متفاوت پزشک تجویز خواهد کرد
28 شهریور 1405 - 22:58
27 شهریور 1405 - 6:13
کارشناس ارشد روانشناس و مشاور
طبق تجویز پزشک عمل کنید در صورت بدتر شدن داروی جایگزین با دوز متفاوت پزشک تجویز خواهد کرد
28 شهریور 1405 - 22:58
کاندیدای دکترای تخصصی روانشناس باليني و رواندرمانگر- مشاور-زوج درمانگر-درمانگر و روانشناس نوجوان
سلام وقتتون بخیر. گریه شدید و بیقراری هنگام کاهش کلومیپرامین میتواند هم از علائم کاهش/قطع دارو باشد و هم نشانه برگشت موقت علائم اضطراب و وسواس؛ کلومیپرامین بهتر است بهصورت تدریجی و تحت نظر روانپزشک کاهش پیدا کند.
از طرفی تغییر رسپریدون به آریپیپرازول به دلیل افزایش پرولاکتین، از نظر پزشکی قابل انجام است و آریپیپرازول معمولاً نسبت به رسپریدون اثر کمتری بر افزایش پرولاکتین دارد. بنابراین اینکه پزشک تصمیم به قطع داروها گرفته، لزوماً به معنی بدتر شدن قطعی بیمار نیست؛ اما با توجه به شدت گریه و بیقراری، بهتر است قبل از قطع کامل با پزشک تجویزکننده تماس بگیرید و علائم را دقیق گزارش کنید و داروها را خودسرانه تغییر ندهید. مدت برطرف شدن این حالت هم قابل پیشبینی دقیق نیست و به علت علائم و سرعت کاهش دارو بستگی دارد.
29 شهریور 1405 - 0:1
کارشناس ارشد روانشناس و طرحواره درمانگر
درود ننوشتید بیمار چند ساله هستند ؟ نسبتش با شما چیه؟ چهمدت هست داروها رو شروع کردند ؟ حتما جهت تنظیم دارو ها با روانپزشک در ارتباط باشید ، از طرفی وسواس عموما به رواندرمانی پاسخ خوبی میده ، با روانشناس هم در ارتباط باشید
27 شهریور 1405 - 16:46
کارشناس ارشد متخصص روانشناسي باليني و زوج درمانگر/ مشاور خانواده،پيش از ازدواج، اضطراب، افسردگي
سلام و عرض ادب. گریه، بیقراری و تشدید اضطراب بعد از کاهش کلومیپرامین میتواند ناشی از علائم قطع دارو یا برگشت علائم وسواس باشد؛ به همین دلیل کاهش و قطع این دارو معمولاً باید تدریجی و تحت نظر روانپزشک انجام شود.
با توجه به مصرف همزمان چند دارو، بهتر است داروها را خودسرانه قطع یا تغییر ندهید و با روانپزشک تجویزکننده برای تنظیم روند قطع و پیگیری علائم تماس بگیرید. زمان برطرف شدن علائم برای هر فرد متفاوت است و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.
27 شهریور 1405 - 10:4
کارشناس ارشد روانشناس و مشاور
سلام. گریه شدید و بیقراری هنگام کاهش کلومیپرامین میتواند هم ناشی از علائم قطع دارو باشد و هم نشانه برگشت یا تشدید علائم وسواس؛ به همین دلیل قطع ناگهانی آن معمولاً توصیه نمیشود و در راهنماها کاهش تدریجی برای کم کردن علائم قطع توصیه شده است.
اما اینکه پزشک تصمیم گرفته کلومیپرامین و آریپیپرازول را قطع کند، با توجه به شرایط بیمار ممکن است تصمیم درمانی مشخصی داشته باشد و نمیتوان بدون بررسی علت آن را درست یا نادرست دانست. بهتر است قبل از تغییر بیشتر داروها، با روانپزشک معالج یا یک روانپزشک جایگزین مشورت کنید و خودسرانه داروها را قطع و وصل نکنید.
3 مهر 1405 - 11:17
قطع ناگهانی یا کاهش سریع برخی داروها، به خصوص داروهای مورد استفاده در درمان اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) و داروهای روانپزشکی، میتواند منجر به علائم ناخوشایندی مانند گریه شدید، بیقراری و اضطراب شود. این علائم معمولاً به عنوان علائم قطع دارو (withdrawal symptoms) شناخته میشوند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پرولاکتین بالا نیز میتواند بر خلق و خو و وضعیت روانی فرد تأثیر بگذارد. تغییرات دارویی باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد. اینکه پزشک تصمیم به قطع همزمان آرپیپرازول و کلومیپرامین گرفته است، ممکن است بر اساس ارزیابی دقیق از وضعیت فعلی بیمار و سابقه درمانی او باشد. با این حال، اگر بیمار با این تغییرات دچار ناراحتی شدید میشود، ضروری است که پزشک معالج در جریان قرار گیرد تا در صورت لزوم، برنامه درمانی مجدداً بازنگری شود. مدت زمان تجربه این علائم قطع دارو متغیر است و معمولاً به دوز دارو، مدت زمان مصرف و ویژگیهای فردی بستگی دارد. برای دریافت مشاوره تخصصی و دقیقتر در مورد وضعیت خود یا عزیزتان، میتوانید از پزشکان متخصص در پلتفرم دکتریاب کمک بگیرید.
همین حالا با پزشکان متخصص روانپزشک (اعصاب و روان) به صورت تلفنی مشاوره بگیرید.
دریافت مشاوره تلفنیمی خواستم بدونم آیا عوارض دارو ی اعصاب مثل چاقی بعد از قطع دارو از بین میره من چ ...
سلام.یکی از بستگان ما دچار وسواس شستشو شده و به مواردی که از نظر دینی نجس هستند ...
سلام مشکلات من افسردگی شدید هست و اضطراب شدید ونشخوار فکری ده سال داروی اعصاب خ ...
من چندساله افسردگی دارم از بعد زایمان دومم تحت نظر روانپزشک هستم دارو های مختلفی ...
سلام وقتتون بخیر من حدودا 4 ساله که وقتی تحت فشار قرار می گیرم، استرس دارم یا حو ...