قبل از ثبت سوال، می توانید در بین پرسش و پاسخ ها جستجو نمایید

آقــا

روانپزشکی - بیماری اختلال دو قطبی یا جنون ادواری؟

باعرض سلام وخسته نباشید
همسر اینجانب 38 ساله مدت یکسال می باشد که ازدواج کردیم.ایشان قبلا اعتیاد داشتن در حال حاضر شربت متادون استفاده می کنند. قبلا بخاطر ترک اعتیاد خانواده ایشان را در بیمارستان اعصاب و روان بستری میکردن که چندین بار بستری شدن. یکسال پیش در اثر یه سردرد که بعد متوجه شدم ریتالین هم استفاده کرده بود و علت دقیق هم نمیدونم بیمارستان بستری شد که سی تی اسکن گرفتن خونریزی مغزی داشت که عمل کردن و خوب شد. داروهایی که دکتر تجویز کرد دپاکین فنی توئین و ترانکوپین می باشد. دوبار هم بعد عمل تشنج کردو تحت نظر دکتر هست. یه نامه از پزشکی قانونی داشت که نوشته به بیماری اختلال دو قطبی یا جنون ادواری مبتلا بود. مشکل اینجاست که مدتی هست بیشتر وقتش پشت لپ تاپ و حتی خوابش کم شده و میگه با اطلاعات در ارتباطم و.... مادرش میگه توهم هست. ازتون خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

تصویر برای شما قابل نمایش نیست

2 پـاسـخ


 • اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است. وقتی که دچار افسردگی می شوید، ممکن است در انجام بسیاری از فعالیت ها احساس غم و نا امیدی و از دست دادن علایق یا لذت ها با شما همراه باشد و در زمانی دیگر که خلق و خویتان در جهتی دیگر تغییر کرد، ممکن است احساس سرخوشی و پر انرژی بودن به شما دست دهد. تغییرات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال و یا اغلب و بصورت چند بار در روز اتفاق بیافتد. در برخی موارد نیز، اختلال دوقطبی بطور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است.
  اگر چه اختلال دوقطبی یک بیماری طولانی مدت و مخرب است، شما می توانید این بیماری را به دنبال یک برنامه درمانی منظم و با استفاده ازداروها و روان درمانی کنترل نمائید.

  زمان مراجعه به پزشک
  اگر هر گونه علائم و نشانه های افسردگی و یا مانیا را در خود می بینید، هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید. اختلال دو قطبی به خودی خود بهبود پیدا نمی کند. در اختلال دو قطبی درمان از طریق مشاوره های روان درمانی به شما کمک میکند که علائم این بیماری را تحت کنترل خود در آورید.
  بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی درمان مورد نیاز را انجام نمی دهند و اغلب تشخیص نمی دهند که چقدر این بی ثباتی عاطفی زندگی خود و عزیزانشان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما نیز مانند افراد مبتلا به اختلال دوقطبی هستید، ممکن است از این احساس سرخوشی خود لذت برده و چرخه تغییرات و نوسانات را سپری کنید اما این شادی و سرخوشی همواره با سقوط عاطفی شما همراه است و می تواند سبب افسردگی، خستگی و کوفتگی شما گردد. همچنین مشکلات مالی، حقوقی و یا ایجاد مشکل در برقراری ارتباطات را برایتان به همراه داشته باشد.
  اگر به دنبال درمان این بیماری هستید، در وهله اول می توانید از یک دوست وکسی که به او علاقه دارید و یا مشاور های سلامت و روان درمانی کمک گرفته و به این افراد اعتماد کنید. این امر نقش مهمی در مراحل اولیه یک درمان موفق دارد

  پاسخ پزشک مناسب بود؟ (7)(0)
 • با سلام، علائمی که ذکر کردید یعنی کاهش خواب، و هذیان گویی می تواند شروع یک دوره دیگر از بیماری ایشان باشد، حتما در اولین فرصت به روانپزشک مراجعه کنید و کنترل کنید که حتما داروهاشون رو مصرف می کنند یا خیر.

  پاسخ پزشک مناسب بود؟ (6)(0)
بازدید : 516 مرتبه
پـرسـش جــدیــد
متخصص روانپزشک (اعصاب و روان) در تهران

تخصص های پربازدید

دکتر گوارش در تهران
متخصص زنان و زایمان
متخصص ارتوپد
متخصص پوست، مو و زیبایی

سوالات مشابه